Zamknij

Brazylia odrzuca pomoc na walkę z pożarami Amazonii. Uderza we Francję

27.08.2019 08:20
Pożary w Amazonii
fot. East News

Władze Brazylii odrzucają ofertę pomocy finansowej skierowanej przez państwa z grupy G7. Najbogatsze kraje świata chciały przekazać 20 milionów dolarów na wsparcie w walce z pożarami lasów w Amazonii. „Dzięki, ale może te środki są bardziej istotne dla zalesienia Europy” – odpowiedział szef gabinetu prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Brazylia reaguje ostro na propozycję międzynarodowej pomocy. Przytyk szczególnie dotyczy Francji, której prezydent, Emmanuel Macron, zagroził zerwaniem umowy na linii Unia Europejska – Mercosur (organizacja gospodarcza państw Ameryki Południowej).

Zobacz także

PAP cytuje komentarz ze sztabu prezydenta Brazylii. Szef jego gabinetu, Onyx Lorenzoni, powiedział portalowi Globo, że pieniądze o wiele bardziej przydałyby się... na zalesianie Europy.

Dzięki, ale może te środki są bardziej istotne dla zalesienia Europy.

Onyx Lorenzoni, ze sztabu prezydenta Brazylii

Dodał, że to Brazylia może uczyć wszystkich, jak dbać o lasy. Przy okazji wykorzystał inny, bolesny dla Francuzów kontekst z pożarem.

– Macron nie potrafi nawet zapobiec przewidywalnemu pożarowi w kościele, który jest częścią światowego dziedzictwa, a chce pouczać nasz kraj? – dodał Lorenzoni, przypominając tegoroczny pożar w paryskiej katedrze Notre Dame.

Pożary w Amazonii są widoczne z kosmosu. Od wielu dni wzniecają uwagę całego świata. Władze Brazylii zdecydowały o wysłaniu na miejsca pożarów 44 tys. żołnierzy. Tylko do sierpnia wystąpiło o 83 proc. więcej pożarów niż w analogicznym okresie przed rokiem.

RadioZET.pl/PAP