Zamknij

Brazylia uruchamia Femitaxi. Taksówki tylko dla kobiet prowadzone przez kobiety

Redakcja
03.03.2017 22:39
femitaxi
fot. screen/twitter

Na razie funkcjonują tylko w ponad dwunastomilionowej metropolii Sao Paulo i w Belo Horizonte, ale wkrótce mają powstać również w trzech innych wielkich miastach Brazylii. Chodzi o taksówki z kobietami za kierownicą i przeznaczone wyłącznie dla kobiet.

Nie wożą mężczyzn, a pomysł założenia korporacji taksówkowej pod nazwą Femitaxi nieprzypadkowo powstał w Brazylii.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Zwyczaj "zalotów na siłę" wynikający z "maczystowskiej postawy" sporej części brazylijskich mężczyzn - jak pisze miejscowa prasa - skłonił grupę przedsiębiorczych Brazylijek do działania.

Założyły w tych dwóch miastach pierwsze kobiece korporacje taksówkowe. Za kierownicą są wyłącznie kobiety i samochody Femitaxi nigdy nie zabierają mężczyzn.

Zagłosuj

Czy pomysł ''Femitaxi'' przyjąłby się w Polsce?

Liczba głosów:

Jak wynika z raportu agencji sondażowej Datafolha sporządzonego dla dziennika "Folha de Sao Paulo" i ogłoszonego w 2015 roku, w tej brazylijskiej metropolii gospodarczej jedna na trzy kobiety przyznaje, że przynajmniej raz była nachalnie "podrywana" przez kierowcę taksówki, nie mówiąc o zwyczaju pytania pasażerek o numer komórki.

Raport ogłoszony w 2016 roku przez organizację międzynarodową ActionAid podaje, że aż 86 proc. Brazylijek było narażonych na różne formy obcesowego "podrywania" ze strony mężczyzn.

Z kolei z danych ogłoszonych przez brazylijski Sekretariat Specjalny ds. Polityki wobec Kobiet wynika, że w ciągu każdych dwóch minut pięć kobiet w Brazylii cierpi przemoc fizyczną ze strony mężczyzn, a w latach 1980-2013 w tym kraju zamordowano 106 093 kobiety.

RadioZET.pl/PAP/DG