Zamknij

Rośnie liczba ofiar katastrofy w kopalni w Brazylii. Setki zaginionych

Redakcja
26.01.2019 18:11
Rośnie liczba ofiar katastrofy w kopalni w Brazylii. Setki zaginionych
fot. PAP

Ok. 300 osób pozostaje zaginionych w wyniku piątkowego przerwania tamy w kopalni rudy żelaza Corrego do Feijao w brazylijskim stanie Minas Gerais, podały w sobotę władze. Jak dotychczas wydobyto 34 ciała, ale nie ekipy ratunkowe nie mają wątpliwości, że bilans ofiar będzie wyższy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W brazylijskim stanie Minas Gerais trwa akcja ratunkowa. Do tej pory ratownicy znaleźli 34 ciała.

Wypadek miał miejsce w gminie Brumadinho, liczącej 39 000 mieszkańców, położonej 60 km na południowy zachód od Belo Horizonte, stolicy Minas Gerais. W wyniku zniszczenia tamy uwolniona została ogromna ilość szlamu i błota, które rozlały się po okolicach i zmusiły do ewakuacji mieszkańców z rejonów położonych w sąsiedztwie kopalni.

Zobacz także

Według świadków tama została doszczętnie zniszczona. Agencje piszą, że na filmach zamieszczanych w internecie przez świadków wydarzenia widać ogromną lawę błota, która zalewa domy, niszczy drogi i dewastuje środowisko naturalne. Do akcji ratowniczej skierowano pięć helikopterów, których zadaniem jest przede wszystkim ratowanie ludzi, uwięzionych w szlamie.

Zobacz także

W 2015 roku, także w stanie Minas Gerais, doszło do pęknięcia dwóch tam, co doprowadziło do katastrofy ekologicznej. Woda, która wówczas przelała się przez zapory na rzece Rio Doce w gminie Mariana, zniszczyła kopalnie rudy żelaza i niosąc zanieczyszczone surowce rozlała się w promieniu 500 km. Zginęło wtedy 19 osób, a pół tysiąca straciło dach nad głową.

RadioZET.pl/PAP/BM