Zamknij

Powódź po wylaniu rzeki. Zginęło co najmniej 18 osób, utonął m.in. 60-latek

27.12.2021 08:15
18 ofiar powodzi w Brazylii
fot. MANUELLA LUANA/AFP/East News

Co najmniej 18 osób zginęło, a blisko 300 zostało rannych po niszczycielskiej powodzi w stanie Bahia w Brazylii. 27 grudnia, po wielu tygodniach wzmożonych opadów deszczu, pękła tama na rzece Verruga. Woda zalała kilkadziesiąt miejscowości.

Powódź w Brazylii spowodowało wylanie rzeki Verruga. Do klęski żywiołowej doszło po pęknięciu tamy na tej rzece na wysokości gminy Itambe, o czym informowaliśmy w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

Niestety, władze aktualizują bilans ofiar, poszkodowanych i strat – jest on coraz wyższy. Po wylaniu rzeki zginęło co najmniej 18 osób. Ewakuować zdążyło się 35 tys. ludzi – wynika z informacji Obrony Cywilnej (Sudec) w Bahii, cytowanej przez AFP.

Powódź w Brazylii po pęknięciu tamy na rzece. Co najmniej 18 ofiar

Strażacy ze stanu Bahia potwierdzili m.in. śmierć 60-letniego mężczyzny, który utonął w rzece na południu stanu. Sudec poinformował, że kolejne 286 osób zostało rannych od początku ulewy. Do niedzielnego popołudnia liczba gmin w stanie wyjątkowym wzrosła do 72, z których 58 znajduje się w kryzysie z powodu powodzi.

- To ogromna tragedia - powiedział po powodziach gubernator Rui Costa, który w niedzielę obserwował zalane tereny z perspektywy samolotu. – Nie pamiętam czegoś takiego z najnowszej historii Bahii. Liczba domów, ulic i miasteczek pod wodą jest naprawdę przerażająca - dodał.

RadioZET.pl/AFP

C