Płonie Muzeum Narodowe w Brazylii. „To ogromna strata dla ludzkości” [ZDJĘCIA]

Redakcja
03.09.2018 06:51
Rio de Janeiro
fot. PAP/EPA

W niedzielę w nocy (w poniedziałek w godzinach rannych w Polsce) wybuchł potężny pożar w Muzeum Narodowym w Rio de Janeiro – podało BBC. W założonym w 1818 r. muzeum znajduje się ponad 20 mln eksponatów, w tym wiele mumii, meteorytów, owadów i skamielin.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Muzeum, które niegdyś było rezydencją portugalskiej rodziny królewskiej, obchodziło w tym roku 200-lecie istnienia i jest najstarszą instytucją naukową w kraju.

Nie jest jeszcze znana przyczyna pożaru. Nie wiadomo, czy są ofiary śmiertelne lub ranni.

Prezydent Michel Temer na swym oficjalnym koncie na Twitterze napisał: „[...] To smutny dzień dla wszystkich Brazylijczyków”.

Zobacz także

W wywiadzie dla brazylijskiej telewizji Globo dyrektor muzeum powiedział, że pożar jest „tragedią dla kultury”.

Płonie Muzeum Narodowe w Rio de Janeiro: 

Muzeum na swej stronie internetowej podaje, iż posiada bogatą kolekcję eksponatów związanych z historią nie tylko Brazylii, lecz także innych krajów.

Podobno pracownicy już wcześniej wyrażali zaniepokojenie spowodowane cięciami finansowymi i stanem budynku.

Twitterowicze z wielu kontynentów komentują pożar.

„Muzeum Narodowe #Brazylii w #Rio jest całkowicie pochłonięte przez ogień. Założone w 1818 roku muzeum posiada ponad 20 milionów eksponatów, w tym mumii, meteorytów, owadów i skamielin. Tak przykro, widzieć historię w płomieniach” – napisał na Twitterze Justin Fleenor.

„Nadal nie mogę uwierzyć, że Muzeum Narodowe obróciło się w popiół. To ogromna strata dla ludzkości” – napisał na swym twitterowym koncie Joao Velloso.

RadioZET.pl/PAP/DG