Zamknij

Wypadek w kopalni rudy żelaza w Brazylii. Blisko 200 zaginionych [WIDEO]

Redakcja
25.01.2019 21:31
Wypadek w kopalni rudy żelaza w Brazylii. Blisko 200 zaginionych [WIDEO]
fot. CNN

W brazylijskim stanie Minas Gerais doszło do zawalenia tamy w kopalni rudy żelaza, należącej do spółki górniczej Vale SA. Według agencji AFP zginęło "wiele osób", inne źródła nie potwierdzają jednak ofiar śmiertelnych, natomiast Reuters pisze o 200 osobach zaginionych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do wypadku doszło w Brazylii w gminie Brumadinho, liczącej 39 000 mieszkańców, położonej 60 km na południowy zachód od Belo Horizonte, stolicy Minas Gerais. W wyniku zniszczenia tamy uwolniona została ogromna ilość szlamu i błota, które rozlały się po okolicach i zmusiły do ewakuacji mieszkańców z rejonów położonych w sąsiedztwie kopalni.

Zobacz także

Według świadków tama została doszczętnie zniszczona. Agencje piszą, że na filmach zamieszczanych w internecie przez świadków wydarzenia widać ogromną lawę błota, która zalewa domy, niszczy drogi i dewastuje środowisko naturalne. Do akcji ratowniczej skierowano pięć helikopterów, których zadaniem jest przede wszystkim ratowanie ludzi, uwięzionych w szlamie.

W 2015 roku, także w stanie Minas Gerais, doszło do pęknięcia dwóch tam, co doprowadziło do katastrofy ekologicznej. Woda, która wówczas przelała się przez zapory na rzece Rio Doce w gminie Mariana, zniszczyła kopalnie rudy żelaza i niosąc zanieczyszczone surowce rozlała się w promieniu 500 km. Zginęło wtedy 19 osób, a pół tysiąca straciło dach nad głową.

RadioZET.pl/PAP/Twitter/BM