Zamknij

Brexit coraz bliżej. Odrzucono poprawkę korzystną dla Polaków

Redakcja
13.03.2017 21:02
Wielka Brytania coraz bliżej Brexitu
fot. PAP/EPA

Coraz bliżej Brexitu. Izba Gmin nie chce gwarancji dla obywateli Unii Europejskiej i odrzuca poprawki Izby Lordów. To zielone światło dla Theresy May i uruchomienia artykułu 50.

Posłowie poparli rząd. Za było 331 posłów, przeciw 286. Izba Gmin odrzuciła poprawkę korzystną dla Polaków. Nie przeszła też ta mówiąca o wymaganej zgodzie parlamentu na wynik negocjacji z resztą Europy.

Ustawa wróci do Izby Lordów do ostatecznego zatwierdzenia. Oznacza to, że Theresa May dosłownie za moment może ruszyć do boju i złożyć papiery rozwodowe z Unią. Kiedy to nastąpi? Najprawdopodobniej pod koniec marca.

Zgodnie z brzmieniem proponowanej przez lordów poprawki dotyczącej praw obywateli Unii Europejskiej, ministrowie rządu May musieliby w ciągu trzech miesięcy przygotować propozycje legislacyjne, które zapewnią, że trzy miliony obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii - w tym blisko milion Polaków - zachowają po Brexicie te same prawa dotyczące pobytu, które mają obecnie.

W wyniku decyzji Izby Gmin dyskusja nad ustawą upoważniającą May do uruchomienia rozmów o Brexicie przeniosła się w ramach tzw. "ping ponga" do Izby Lordów. Lordowie mogą ponownie przegłosować poprawki lub - jak sugerowały w poniedziałek media - zrezygnować z umieszczenia ich w ustawie, pozwalając na jej uchwalenie w oryginalnym, zaproponowanym przez rząd kształcie. Głosowanie odbędzie się jeszcze w poniedziałek wieczorem.

Radio ZET/ANR/PAP/MaAl