Zamknij

Brytyjska eurodeputowana: Jestem przerażona myśląc o brexicie [RELACJA Z BRUKSELI]

Piotr Drabik
22.03.2019 14:28
Brexit. Brytyjska eurodeputowana Catherine Bearder: Jestem przerażona myśląc o brexicie
fot. Pablo GARRIGOS/© European Union 2018 - Source: EP

Jeśli gospodarka brytyjska popadnie w kryzys, to Polacy na Wyspach mogą stracić pracę – ostrzegła Catherine Bearder, brytyjska eurodeputowana z frakcji liberałów. Dodała, że wszystkie scenariusze w sprawie brexitu są nadal możliwe.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Wielka Brytania opuści Unię Europejską?

Liczba głosów:

Brexit, który był planowany na 29 marca tego roku, na pewno odbędzie się w innym terminie. Ustalono to podczas szczytu Rady Europejskiej. Po 7 godzinach obrad przywódcy państw unijnych wypracowali wspólne stanowisko w sprawie listu premier Zjednoczonego Królestwa Theresy May.

Poprosiła ona przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska o przedłużenie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE o trzy miesiące do 30 czerwca.

Zobacz także

Jakie są scenariusze w sprawie brexitu?

Przywódcy unijni dali Wielkiej Brytanii dwie możliwości przedłużenia brexitu. Pierwszy - jeśli Izba Gmin zaakceptuje porozumienie rozwodowe w przyszłym tygodniu, przedłużenie nastąpi do 22 maja (dzień przed rozpoczęciem wyborów do Parlamentu Europejskiego).

Natomiast jeśli nie zaakceptuje, to twardy brexit miałby nastąpić 12 kwietnia. Po tej dacie Zjednoczone Królestwo, pozostając dalej w strukturach Unii, musiałoby przeprowadzić krajowe głosowanie do europarlamentu.

Zobacz także

- Jestem przerażona myśląc o brexicie. To tak jakby jechać bez kierowcy autobusem, który zbliża się do klifu – podkreśliła Catherine Bearder, brytyjska eurodeputowana z 10-letnim stażem.

Członkini Liberalnych Demokratów (Lib Dems) nie ukrywała frustracji po czwartkowych ustaleniach unijnego szczytu. - Nie ma żadnych nowych pomysłów na brexit – wyjaśniła.

Bearder podzieliła obawy innych brytyjskich polityków, którzy oczekują na poniedziałek. Tego dnia Izba Gmin ma po raz trzeci ma głosować nad porozumieniem z Komisją Europejską wynegocjowane przez rząd Theresy May. Jednak wcześniej spiker Izby John Bercow ostrzegał, że projekt nie trafi pod obrady, jeśli nie będzie w nim istotnych zmian.

Zobacz także

Co z Polakami na Wyspach po brexicie?

Eurodeputowana wskazywała na negatyczne konsekwencje chaotycznego brexitu, również dla Polaków. - Jeśli gospodarka brytyjska popadnie w kryzys, to Polacy na Wsypach mogą stracić pracę – alarmowała Bearder.

- Znam Polaków mieszkających w Oxfordzie. Oni zastanawiają się nad tym, co dalej zrobić po brexicie. Myślą również o powrocie do ojczyzny – dodała.

Eurodeputowana wspomniała również o zagrożeniu dla integralności Zjednoczonego Królestwa po nieuporządkowanym brexicie.

- Jeśli cała Irlandia pozostanie w strefie jednolitego rynku, powstanie paradoks, z którego będzie mogła skorzystać Szkocja – wskazała. Jej zdaniem istnieje szansa na zorganizowanie drugiego referendum niepodległościowego w Szkocji (w poprzednim przed 5 laty większość głosujących opowiedziała się za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie).

Trwające zamieszanie wokół wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii – w ocenie Bearder – odbija się na opinii publicznej. - Obecnie stosunek przeciwników brexitu do zwolenników wynosi 60 do 40. Nie wiem czy drugie referendum w sprawie brexitu jest potrzebne, ale nie ma przeszkód prawnych, aby je zorganizować – skomentowała.

Wśród brytyjskich eurodeputowanych przeciwni brexitowi są politycy liberalni, laburzyści oraz niektórzy konserwatyści. - Jestem przekonana, że tematyka brexitu na pewno zdominuje kampanię przed eurowyborami – dodała. Na pytanie, czy wystartuje w głosowaniu do PE jeśli Wielka Brytania się na nie zdecyduje, odpowiedziała twierdząco.

Jej zdaniem Europa musi mierzyć się z wieloma problemami, a wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie ułatwia ich rozwiązania. - Stoimy przed wieloma wyzwaniami, takimi jak migracja czy zmiany klimatyczne, a musimy rozmawiać o brexicie – podsumowała Bearder.

Zobacz także

RadioZET.pl/Piotr Drabik