Zamknij

Brytyjska premier ujawniła, kiedy odbędzie się głosowanie w sprawie brexitu

Redakcja
17.12.2018 17:33
Brexit. Głosowanie w sprawie brexitu odbędzie się w połowie stycznia
fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Theresa May, brytyjska premier, zapowiedziała, że jej rząd planuje ponownie rozpocząć debatę nad projektem umowy ws. brexitu. Ma się ona odbyć w drugim tygodniu stycznia, a głosowanie nad porozumieniem tydzień później.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Szefowa rządu zapewniła także posłów, że podczas ubiegłotygodniowej Rady Europejskiej w Brukseli "wiernie i stanowczo" przedstawiła unijnym liderom wątpliwości Izby Gmin dotyczące mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej, które zagrażają przyszłości umowy wyjścia z Unia E.

May tłumaczyła, że przekazała przywódcom pozostałych 27 państw członkowskich, iż dotychczas uzyskane gwarancje były "niewystarczające" i konieczne było uzyskanie dalszych zapewnień.

Zobacz także

- Niektóre z wymian zdań były stanowcze, ale nie zamierzam przepraszać za stawanie w obronie interesów tej izby i całej Wielkiej Brytanii - oświadczyła.

Jak podkreśliła May, we wnioskach z posiedzenia Rady Europejskiej Unia Europejska ponownie wyraziła nadzieję, że użycie kontrowersyjnego mechanizmu dla Irlandii Północnej (ang. backstop) nigdy nie będzie konieczne, bo obie strony szybko rozpoczną prace nad nowym porozumieniem ws. przyszłych relacji handlowych.

Zobacz także

Brytyjska premier również ostrzegła parlamentarzystów przed poszukiwaniem możliwości zorganizowania drugiego referendum w tej sprawie. Pierwsze odbyło się 23 czerwca 2016 roku i 51,89 proc. głosujących opowiedziało się za wyjściem Wielkiej Brytanii 

Gazety "Sunday Times" i "Mail on Sunday" podały w niedzielę, że de facto zastępca premier Theresy May David Lidington i szef jej kancelarii Gavin Barwell prowadzili tajne konsultacje na temat drugiego referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej.

- Nie przełamujmy wiary Brytyjczyków, próbując przeprowadzić drugie referendum - mówiła w poniedziałek May przed Izbą Gminą.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/AFP/PTD