Zamknij

Bruksela przygotowuje się na twardy brexit. Wydano zalecenia m.in. w sprawie lotów

Redakcja
19.12.2018 17:20
Brexit. Komisja Europejska przygotowuje się na twardy brexit
fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Komisja Europejska poinformowała w środę, że zdecydowała się przyspieszyć przygotowania do scenariusza braku umowy ws. brexitu. Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską za ponad trzy miesiące, a nadal umowa z Brukselą nie została przegłosowana przez brytyjski parlament.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Biorąc pod uwagę utrzymującą się w Wielkiej Brytanii niepewność, związaną z ratyfikacją umowy rozwodowej oraz zeszłotygodniowy apel unijnych przywódców w tej kwestii, Komisja Europejska rozpoczęła w środę wdrażanie planu działań na wypadek braku umowy z Londynem.

Dlatego przedstawiła szereg krótkoterminowych środków, mających na celu ograniczenie zakłóceń m.in. w usługach finansowych, ruchu lotniczym, kontrolach granicznych i celnych czy handlu w przypadku, gdyby Wielka Brytania opuściła w marcu Wspólnotę bez umowy.

Zobacz także

Zaprezentowany w środę pakiet zabezpieczeń obejmuje 14 punktów na wypadek braku porozumienia Unii z Londynem. Dla przykładu Bruksela pozwoli operatorom finansowym mającym siedzibę w Londynie działać na terenie Unii dodatkowo przez 12 miesięcy w okresie "tymczasowej i warunkowej równoważności". 

Ponadto w sytuacji twardego brexitu brytyjskie linie lotnicze będą działać dodatkowo przez rok w Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej oraz przedłuży im licencję o 9 miesięcy od 29 marca.

Środki zaproponowane przez Komisje będą musiały zostać zaakceptowane przez Parlament Europejski i 27 krajów pozostających w UE. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD