Zamknij

W Brukseli wystartowały negocjacje w sprawie Brexitu

Redakcja
17.07.2017 13:46
W Brukseli wystartowały negocjacje w sprawie Brexitu
fot. Pexels.com

Rok po tym, jak Brytyjczycy zdecydowali się na wyjście z Unii Europejskiej, zaczęły się w Brukseli merytoryczne negocjacje w sprawie warunków, na jakich Królestwo ma opuścić Wspólnotę. Obie strony deklarują: czas na postęp.

Formalny początek rozmów miał miejsce miesiąc temu, jednak czas na merytoryczne dyskusje zaczyna się dopiero teraz. – Musimy przejrzeć i porównać nasze stanowiska, aby osiągnąć postęp – komentował główny negocjator ze strony Komisji Europejskiej Michel Barnier w rozmowie z dziennikarzami.

Czas wziąć się do pracy

Strona brytyjska zapowiada aktywy udział w rozmowach o warunkach Brexitu. – Czas wziąć się do pracy i sprawić, by negocjacje były sukcesem. Dla nas niezwykle ważne jest, żebyśmy dokonali postępu, zidentyfikowali różnice, byśmy mogli sobie z nimi poradzić, a także wskazali obszary, w których się zgadzamy, żeby je wzmocnić – mówił David Davis, brytyjski minister ds. Brexitu.

Jak podaje PAP, Barnier i Davis mają być w kontakcie w ciągu tygodnia, a na czwartek zaplanowano ich spotkanie, poświęcone podsumowaniu rozmów. Wówczas mają również odpowiadać na pytania dziennikarzy.

Zobacz także

Dwa lata na rozmowy

Zgodnie z planem rozmowy na temat warunków Brexitu powinny zakończyć się w ciągu dwóch lat od uruchomienia artykułu 50. traktatu UE, czyli do 29 marca 2019 roku. Brytyjczycy chcieliby w pierwszej kolejności zająć się relacjami handlowymi, a Bruksela nalega, aby najpierw zostały osiągnięte „wystarczające postępy w sprawie uporządkowanego wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty”.

Czy powinno się w Polsce szczepić dzieci? Weź udział w naszej dyskusji w MAM ZDANIE.

RadioZET.pl/PAP/strz