Zamknij

Theresa May zapowiada ambitne partnerstwo z UE po Brexicie. Podała 5 warunków

Redakcja
02.03.2018 17:21

Theresa May przedstawiła w piątek w Londynie pięć warunków, które muszą być spełnione, aby przyszłe porozumienie dotyczące relacji Wielkiej Brytanii ze Wspólnotą było uznane za sukces.

Theresa May zapowiada ambitne partnerstwo z UE po Brexicie. Podała 5 warunków
fot. Archiwum RadioZET.pl

Premier Wielkiej Brytanii zapowiedziała wypracowanie ambitnego porozumienia handlowego z Unią Europejską, które zastąpi członkostwo we Wspólnocie, podkreślając jednocześnie, że zależy jej na opuszczeniu obecnych struktur unii celnej i wspólnego rynku.

Po pierwsze, priorytetem dla Brytyjczyków powinno być uszanowanie referendum z 2016 roku – powiedziała. Jej zdaniem decyzję o Brexicie należy interpretowane jako decyzję o "odzyskaniu kontroli nad naszymi granicami, prawami i pieniędzmi" i głos za szerszą zmianą.

Po drugie, przyszłe porozumienie musi "być trwałe" - tak, aby "obie strony nie znalazły się wkrótce znów przy stole negocjacyjnym.

Po trzecie, należy zadbać o ochronienie miejsc pracy i poczucia bezpieczeństwa. Czwartym punktem Theresy May jest uzyskanie pewności, że nowe relacje z Unią Europejską nie mogą zagrozić jedności Wielkiej Brytanii. Ostatnim warunkiem jest zrozumienie przez obie strony, że brytyjskie prawo nie musi być identyczne z UE - ale cel musi pozostać ten sam.
Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program.

Piątkowe wystąpienie May w Mansion House w Londynie jest trzecim z serii przemówień programowych o negocjacjach w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz