Zamknij

Nie żyje Brian Aldiss. Legendarny pisarz zmarł w wieku 92 lat

Redakcja
21.08.2017 16:42
Brian Aldiss
fot. Wikimedia Commons

W wieku 92 lat zmarł Brian Aldiss, słynny pisarz science fiction i wielokrotny laureat nagród literackich. W Polsce szczególną popularność zyskały jego powieści "Non-Stop", "Cieplarnia" oraz "Trylogia Helikonii".

Odznaczony za zasługi dla literatury tytułem Oficera Orderu Imperium Brytyjskiego (OBE), Brian Wilson Aldiss przyszedł na świat 18 sierpnia 1925 roku w Norfolk. Zmarł dokładnie w swoje urodziny, 18 sierpnia 2017 roku.

W latach 1943-1947 Aldiss służył w armii brytyjskiej na Dalekim Wschodzie. Po powrocie do domu został księgarzem w Oxfordzie i tam napisał swoją pierwszą książkę - "The Brightfount Diaries". Niedługo później wygrał konkurs gazety "The Observer", dzięki opowiadaniu "Not For An Age".

Najbardziej znanym utworem pisarza pozostaje "Trylogia Helikonii" przedstawiająca z ogromnym rozmachem losy planety, której kalendarzowy rok trwa przez 3000 lat. Szczególne miejsce w sercach polskich fanów zajmują także powieści "Non-Stop", opisująca cywilizacje rozwijające się na pokładzie olbrzymiego statku kosmicznego i "Cieplarnia" opowiadająca o ziemskim ekosystemie miliardy lat po zagładzie.

RadioZET.pl/maal