Zamknij

Bruksela idzie na wojnę z fake newsami. Eksperci: to trudne zadanie

Redakcja
15.01.2018 13:41
Bruksela
fot. Wikimedia.Commons

Walczyć z fake newsami - czyli nieprawdziwymi, zmanipulowanymi informacjami - chce Komisja Europejska, która uważa je za czynniki niezwykle groźne dla demokracji, potrafiące wpływać na wynik wyborów. Na poniedziałek zaplanowano w Brukseli pierwsze spotkanie grupy ekspertów. Są wśród nich pracownicy naukowi, dziennikarze i przedstawiciele mediów społecznościowych.

Zebrani w stolicy Belgii specjaliści mają debatować nad metodami zwalczania zmanipulowanych informacji i propozycjami zmian w prawie. Szefowa grupy, prof. Madeleine de Cock Buning przyznaje, że przed ekspertami trudne zadanie.

Zobacz także

- Musimy zrównoważyć wolność do informowania z prawem do otrzymywania wiarygodnych pluralistycznych faktów - mówi.

W grupie specjalistów jest jeden Polak - Konrad Niklewicz z Instytutu Obywatelskiego. Jak twierdzi, problemem w Polsce jest to, że fake newsy o politycznym charakterze pojawiają się w mediach publicznych kontrolowanych przez rząd.

Zobacz także

Niemcy wprowadzili w ubiegłym roku kontrowersyjne przepisy, wedle których za odmowę usuwania nielegalnych treści i fałszywych informacji portalom społecznościowym grozi nawet do 50 mln euro kary.

RadioZET.pl/DW/MP