Zamknij

Morawiecki po spotkaniu z Macronem: to były dobre rozmowy

Redakcja
15.12.2017 14:19
Spotkanie
fot. PAP/EPA

- To były dobre rozmowy - powiedział dziennikarzom premier Mateusz Morawiecki, który w piątek spotkał się w Brukseli z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Była to pierwsza oficjalna rozmowa nowego szefa polskiego rządu z zagranicznym przywódcom od momentu objęcia przez niego tego stanowiska.

O pracownikach delegowanych i klimacie

Premier poinformował, że jego rozmowa z prezydentem Francji dotyczyła m.in. zmian klimatycznych i dyrektywy o pracownikach delegowanych. Spotkanie odbyło się na marginesie unijnego szczytu w Brukseli odbyło się w gronie delegacji obu państw. Następnie Morawiecki i Macron odbyli kilkunastominutową rozmowę w cztery oczy.

- „To były dobre rozmowy” – mówił szef polskiego rządu, dodając również, że zaprosił prezydenta Francji Emmanuela Macrona na obchody 100. Rocznicy odzyskania niepodległości. Jak podkreślił w 1918 r. Francja była ważnym sojusznikiem Polski.

Oświadczenie Pałacu Elizejskiego

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał w piątek w Brukseli z premierem Mateuszem Morawieckim przede wszystkim na temat reform polskiego wymiaru sprawiedliwości i przyjmowania migrantów - podano w oświadczeniu Pałacu Elizejskiego.

W oświadczeniu napisano, że spotkanie przywódców przy okazji szczytu UE odbyło się "w swobodnej atmosferze" i stanowi "dobrą podstawę" dla przyszłych "relacji współpracy". W kwestii planowanych przez polski rząd reform wymiaru sprawiedliwości Morawiecki zapewnił Macrona o swoich zamiarach "dialogu" z Brukselą - czytamy w komunikacie Pałacu Elizejskiego.

Z kolei francuski prezydent - jak pisze agencja AFP - podczas rozmowy z szefem polskiego rządu podkreślił, że do porozumienia między krajami UE w kwestii polityki migracyjnej powinno dojść najpóźniej latem 2018 r.

RadioZET.pl/PAP/MP