Zamknij

Bruksela: obowiązkowa relokacja uchodźców to już przeszłość

Redakcja
19.10.2017 16:33
UE
fot. Pixabay

Obowiązkowa relokacja uchodźców to już przeszłość - twierdzą unijni przywódcy, którzy obradują w Brukseli. Podczas szczytu będą się m.in zastanawiać, jak radzić sobie z kolejnymi falami migracji. Najnowsze dane Frontexu pokazują, że do Unii przybywa coraz mniej uchodźców - w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku było to 156 tys osób, czyli o 2/3 mniej niż w 2016.

Jeden z najnowszych pomysłów to przedłużenie umowy z Turcją. Dotąd Ankara za przyjmowanie uchodźców dostała od Unii 3 mld euro, za chwile otrzyma kolejne 3. Teraz unijne stolice muszą po raz kolejny złożyć deklaracje, ile pieniędzy są w stanie na ten cel przekazać.

Podczas szczytu dojdzie też do próby szukania kompromisu miedzy państwami Europy Środkowej, które nie przyjęły żadnego uchodźcy - czyli m.in. Polską - a państwami, które jednak, choć w minimalnym stopniu, wywiązały się ze swoich zobowiązań.

Zobacz także

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk jeszcze przed szczytem zapewniał, że zupełnie niepotrzebny konflikt między państwami członkowskimi trzeba wreszcie zakończyć. On sam jednak, podczas środowego spotkania z dziennikarzami, wyraził sceptycyzm wobec tego, czy projekt obowiązkowej relokacji uchodźców ma jakąkolwiek przyszłość. 

Wiceszef Europejskiej Partii Ludowej Rafał Trzaskowski mówił w czwartek w Brukseli, że Polskę stać na symboliczne przyjęcie kilkudziesięciu kobiet i dzieci.

RadioZET.pl/DW/MP