Zamknij

Ciężkie czasy dla eurosceptyków. Bruksela chce uderzyć ich po kieszeni

Redakcja
17.04.2018 07:50

Komisja Europejska chce obciąć unijne dotacje dla tych ugrupowań, które mają sceptyczne programy i takie samo podejście do unijnych instytucji. Po zmianach ich budżety mogą obniżyć się nawet o jedną trzecią. Będą też większe obostrzenia w zakładaniu europejskich partii.

Unia
fot. Wikimedia.Commons

Dlaczego unijni urzędnicy akurat teraz chcą w ten sposób ciąć europejki budżet? Głównie ze względu na fakt, iż wkrótce trafi do niego mniej pieniędzy — oczywiście z powodu Brexitu. I dlatego też każde euro wydawane ze wspólnej kasy będzie oglądane dwa razy.

Zobacz także

Unijni dyplomaci wyszli więc z założenia, że ci, którzy z Unią się nie identyfikują, nie powinni w równym stopniu z tych pieniędzy korzystać. Eurosceptycy to w większości niewielkie ugrupowania, które do tej pory w ramach podziału unijnych środków znajdowały się na uprzywilejowanej pozycji — pomimo małej liczby deputowanych dostawały bowiem procentowo tyle samo, co duże unijne partie.

W zeszłym roku z unijnego budżetu do partii trafiło w sumie ponad 30 milionów euro. Na szesnaście ugrupowań aż połowa to eurosceptycy.

RadioZET.pl/JoK/MP