Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ciężkie czasy dla eurosceptyków. Bruksela chce uderzyć ich po kieszeni

17.04.2018 07:50
xxx wiadomosci

Komisja Europejska chce obciąć unijne dotacje dla tych ugrupowań, które mają sceptyczne programy i takie samo podejście do unijnych instytucji. Po zmianach ich budżety mogą obniżyć się nawet o jedną trzecią. Będą też większe obostrzenia w zakładaniu europejskich partii.

Unia fot. Wikimedia.Commons

Dlaczego unijni urzędnicy akurat teraz chcą w ten sposób ciąć europejki budżet? Głównie ze względu na fakt, iż wkrótce trafi do niego mniej pieniędzy — oczywiście z powodu Brexitu. I dlatego też każde euro wydawane ze wspólnej kasy będzie oglądane dwa razy.

Unijni dyplomaci wyszli więc z założenia, że ci, którzy z Unią się nie identyfikują, nie powinni w równym stopniu z tych pieniędzy korzystać. Eurosceptycy to w większości niewielkie ugrupowania, które do tej pory w ramach podziału unijnych środków znajdowały się na uprzywilejowanej pozycji — pomimo małej liczby deputowanych dostawały bowiem procentowo tyle samo, co duże unijne partie.

W zeszłym roku z unijnego budżetu do partii trafiło w sumie ponad 30 milionów euro. Na szesnaście ugrupowań aż połowa to eurosceptycy.

RadioZET.pl/JoK/MP

Oceń