Zamknij

To już niemal pewne: Polska ma dostać mniej pieniędzy z Unii

Redakcja
24.04.2018 07:05
UE
fot. Wikimedia.Commons

W kolejnej prospektywnie budżetowej od 2021 roku Bruksela obetnie Polsce pieniądze między innymi w ramach polityki spójności, z której środki szły między innymi na budowę dróg. Brytyjska prasa pisze, że dotknie to także Węgry, co ma związek z łamaniem praworządności.

Pisaliśmy już o tej sprawie w listopadzie ubiegłego roku. Teraz perspektywa ta wydaje się jednak jeszcze bardziej realna. Co na to Warszawa?

Polski rząd oczywiście nie zgadza się na obcięcie środków. Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański mówi, że unijny budżet musi rządzić się prawem, a nie uznaniowością. Dlatego też będzie naciskać na pozostałe państwa członkowskie, żeby nie popierały zasady uzależnienia wysokości dofinansowania od praworządności.

Zobacz także

Jednak ta zmiana może przejść w rozporządzeniu i sprzeciw Polski nie wiele pomoże. Bruksela chce przesunąć pieniądze z naszego regionu na południe Europy, do Włoch, czy Grecji, które walczą z wysokim bezrobociem i problemem z uchodźcami.

Projekt unijnego budżetu na lata 2021-27 będzie przedstawiony na początku maja po czy zaczną się wielomiesięczne negocjacje.

RadioZET.pl/DaW/MP