Zamknij

Spotkanie Morawiecki-Juncker. Czy "biała księga" przekona Brukselę?

Redakcja
08.03.2018 10:58
Bruksela
fot. PAP/EPA

Mateusz Morawiecki spotyka się właśnie z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. Polski premier przywiózł do Brukseli tzw. "białą księgę", która ma wyjaśnić zmiany wprowadzone w polskim sądownictwie.

Strona polska jest pewna, że uda jej się przekonać do swojej racji tych unijnych urzędników, którzy mają zastrzeżenia do naszej praworządności. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska mówi, że w księdze znajdują się "twarde argumenty".

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

- Chcemy, aby wszyscy ci, którzy chcą rozmawiać na temat naszej praworządności wyrobili sobie własną opinię po zapoznaniu się z twardymi argumentami, opierając się na faktach - dodaje.

W księdze są odniesienia do uwag, które Komisja Europejska kierowała do Polski przy okazji wdrażania traktatowego art. 7 w sprawie praworządności. Jej adresatem są nie tylko instytucje unijne, ale przede wszystkim państwa członkowskie - mówił z kolei wiceszef MSZ Konrad Szymański, i przekonywał, że "premier robi wszystko, by ograniczyć pole sporu".

Zobacz także

Komisja w grudniu skierowała wniosek do Rady UE o rozpoczęcie procedury z art. 7, bo jej zdaniem w Polsce przyjęto ustawy, które poważnie zagrażają niezależności sądownictwa i trójpodziałowi władzy.

RadioZET.pl/MSo/MP