Zamknij

Prawnicy piszą do Timmermansa. Apel o interwencję ws. praworządności w Polsce

Redakcja
09.06.2018 20:33
Timmermans
fot. PAP/EPA

Prawnicy z całego świata kierują list otwarty do Fransa Timmermansa. Apelują do wiceszefa Komisji Europejskiej o interwencję w sprawie praworządności w Polsce. List podpisało 23 prawników i konstytucjonalistów między innymi z USA, Wielkiej Brytanii, Włoch czy Australii.

List podpisali prawnicy z kilku państw Europejskich, ale tez z USA i Australii. Są wśród nich profesorowie z najlepszych uczelni prawniczych - Yale, Oxfordu i Princeton.

Polski rząd pozoruje działania?

Jak mówi Radiu ZET prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z sygnatariuszy dokumentu, UE nie może dać się nabrać na działania polskich władz, które - jego zdaniem - tylko pozorują naprawianie ustaw reformujących sądownictwo.

Zobacz także

- Chodzi nam o to, żeby Unia Europejska skorzystała z tych narzędzi, które ma, ponieważ ochrona praworządności w Polsce jest jej ochroną w całej Europie. Jest to konieczne, jeśli porządek europejski ma nadal trwać w takim kształcie, w jakim był zaplanowany - tłumaczy.

Procedura "naruszeniowa" ws. ustawy o SN

Jednym z możliwych rozwiązań jest wszczęcie tzw. procedury "naruszeniowej". Chodzi o zaskarżenie np. ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i prośbę o "zabezpieczenie" takiej ustawy. Pozwoli to na chwilowe wstrzymanie zmian w Sądzie Najwyższym do czasu podjęcia decyzji przez Trybunał.

- Mogłoby to nas uchronić przed tym przestępstwem konstytucyjnym, jakim jest wyrzucenie prawie połowy sędziów Sądu Najwyższego - dodaje Matczak. 

Zobacz także

RadioZET.pl/MAOS/MP