Zamknij

Brytyjska Izba Gmin chce od Facebooka informacji o rosyjskiej aktywności

Redakcja
24.10.2017 16:19
Brytyjska Izba Gmin chce od Facebooka informacji o rosyjskiej aktywności
fot. Archiwum RadioZET.pl

Komisja brytyjskiej Izby Gmin zwróciła się do Facebooka o informacje na temat wszelkiej odpłatnej działalności na powiązanych z Rosją profilach na tym portalu społecznościowym w czasie referendum ws. Brexitu w 2016 r. oraz tegorocznych wyborów.

Nie często zdarza się, aby tak wysoko postawiona państwowa instytucja oficjalnie zwracała się do internetowego medium społecznościowego. – Część tego śledztwa będzie się koncentrowała na roli zagranicznych aktorów nadużywających platform takich jak pańska do ingerowania w dyskusję polityczną innych krajów – napisał do szefa Facebooka Marka Zuckerberga przewodniczący komisji Damian Collins.

Niejasności w sieci przed Brexitem

Wszystko zaczęło się od rozpoczęcia śledztwa przez brytyjskie służby. We wtorek 24 października komisja ds. cyfryzacji, mediów i sportu w ramach zbierania materiałów na potrzeby prowadzonego śledztwa w sprawie tzw. fake newsów, poprosiła Facebooka o informacje na temat.

Międzynarodowe śledztwa

Podobne śledztwa prowadzą już Amerykanie m.in. w sprawie okoliczności wyborów prezydenckich, w których wygrał Donald Trump. – Facebook przekazał ostatnio komisji ds. wywiadu Izby Reprezentantów ok. 3 tys. pogłębiających polityczne spory reklam, które miały zostać wykupione przez Rosję w miesiącach poprzedzających wybory i krótko po ich zakończeniu. Za ich źródło uznano rosyjską "farmę trolli" pod nazwą Internet Research Agency – podaje PAP.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz