Zamknij

Brytyjskie pozytywnie o rekonstrukcji polskiego rządu

Redakcja
10.01.2018 13:20
Brytyjskie pozytywnie o rekonstrukcji polskiego rządu

Brytyjskie media odnotowały w środę rekonstrukcję polskiego rządu, zwracając uwagę, że otwiera ona szansę na poprawę napiętych relacji z Unią Europejską. Jak jednak zaznaczono, autor kontrowersyjnej reformy sądownictwa Zbigniew Ziobro pozostał na stanowisku.

Centrowy „The Times” zaznaczył, że zmiany w polskim rządzie są postrzegane jako posunięcie „koncyliacyjne wobec Unii Europejskiej”, szczególnie ze względu na zwolnienie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, ministra obrony Antoniego Macierewicza i ministra środowiska Jana Szyszki, „którzy przyjęli konfrontacyjną linię” wobec Brukseli.

Jak jednak dodano, decyzje premiera Mateusza Morawieckiego wydają się być zapowiedzią „bardziej zmiany tonu niż polityki rządu” zwłaszcza „po ubiegłotygodniowej wizycie polskiego premiera w Budapeszcie i wspólnych deklaracjach na konferencji prasowej z węgierskim szefem rządu Viktorem Orbanem”.

„Times” zwrócił także uwagę na krytykę Polski ze strony szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera w poniedziałkowym wywiadzie dla niemieckiej telewizji ARD za odmowę przyjęcia uchodźców w ramach systemu kwotowego.

Konserwatywny „Telegraph” również zwrócił uwagę na to, że rekonstrukcja gabinetu Morawieckiego jest częścią „ofensywy dyplomatycznej, która ma poprawić reputację kraju” po tym, jak „Polska stała się enfant terrible Unii Europejskiej po serii sporów dotyczących takich kwestii, jak praworządność, środowisko i migracja”.

RadioZET.pl/pap/maal