Zamknij

Szokujące słowa Witalija Kliczki. "Miasta pod Kijowem trzeba odbudować od nowa"

PAP
04.04.2022 00:52

"Miasta pod Kijowem, które przyjęły na siebie uderzenie wroga przedzierającego się do stolicy, trzeba będzie odbudowywać praktycznie od nowa" - napisał na Telegramie mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Według władz Ukrainy w Buczy i Hostomelu, które przez kilka tygodni okupowali Rosjanie, zginęło co najmniej kilkaset cywilów.

Witalij Kliczko
fot. Oleksandra Butova/Ukrinform/East News

Od 40 dni Rosja kontynuuje pełnoskalową inwazję na Ukrainę. W ostatnich dniach wojska Putina wycofały się z pozycji w obwodzie kijowskim i wycofały się na Białoruś. Wcześniej stoczyły z siłami ukraińskimi zacięte walki. 

"Uwolnione od orków (Rosjan - red.) przedmieścia Kijowa wyglądają strasznie... W połowie zniszczone, rozgrabione, przepełnione śmiercią, bólem, smutkiem" - napisał na Telegramie mer Kijowa Witalij Kliczko.

Horror w Buczy. Ukraińcy odkryli setki zabitych cywilów

Jak poinformował, w sobotę był w Buczy, a w niedzielę w Hostomlu. "Miasta pod Kijowem, które przyjęły na siebie uderzenie wroga przedzierającego się do stolicy, trzeba będzie odbudowywać praktycznie od nowa. A na początek (trzeba) rozminowywać budynki i ulice, pochować mieszkańców zabitych przez rosyjskie bestie" - dodał mer. Zapewnił, że Rosjanom nie uda się złamać Ukraińców. "Przetrwamy i odnowimy wszystko, co tak długo budowaliśmy i tworzyliśmy!" - zapowiedział.

W niedzielę ukraińskie władze i dziennikarze opublikowali wstrząsające zdjęcia i nagrania z przedmieść Kijowa, z których wyparto rosyjskie wojska. Na filmach widać olbrzymie zniszczenia i liczne ciała ofiar, leżące na ulicach bez broni i w cywilnych ubraniach. Ukraińskie ministerstwo obrony podało, że miejscowi cywile byli poddawani arbitralnym egzekucjom, niektórzy z rękami związanymi na plecach, a ich ciała rozrzucone są na ulicach miasta.

RadioZET.pl/PAP

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE