Zamknij

"Wróg strzela do domów, zabija cywilów, a nawet dzieci. Potrzebujemy pomocy"

06.03.2022 09:16

W podkijowskim miasteczku Bucza, gdzie od kilku dni trwają zacięte walki, Rosjanie mają plądrować sklepy i strzelać do domów, samochodów, a nawet dzieci - podała w niedzielę na swoim profilu w serwisie Facebook rada miejska tej miejscowości.

atak w Buczy
fot. Główna Dyrekcja Państwowego Pogotowia Ratunkowego Ukrainy

W Buczy od kilku dni trwają zacięte walki z rosyjską armią. "Wróg bezlitośnie prowadzi ostrzał wszystkich osiedli. Każdy dzień, to walka o przetrwanie. Mieszkańcy Buczy od kilka dni nie mają prądu, ogrzewania, łączności (...). Codziennie otrzymujemy tysiące wiadomości od mieszkańców Buczy i okolicznych osiedli z prośbami o jedzenie, wodę, przywrócenie łączności. Mieszkańcy proszą o pomoc dla chorych, którzy od kilku dni nie mogą znaleźć krewnych. Znaczna liczba mieszkańców mieszka w piwnicach" - przekazała rada miejska.

"Wróg nadal strzela do domów, samochodów, zabija cywilów, a nawet dzieci, plądruje sklepy. Nie da się dostarczyć pomocy humanitarnej, miejscowość jest oblegana przez wroga. Potrzebujemy pomocy, aby przetrwać! Pomóżcie ocalić społeczność!" - zaapelowały władze.

Bucza: "Wróg strzela do domów, zabija cywilów, a nawet dzieci"

"Wróg z nowymi siłami przeprowadził bombardowanie na osiedla mieszkaniowe w obwodzie charkowskim, co skutkowało licznymi zniszczeniami. Największe szkody odnotowaliśmy w mieście Saltywka" - informuje na Facebooku Państwowa Służba Ratunkowa w obwodzie charkowskim

Wcześniej szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba powiedział, że nie ma możliwości ewakuowania ludzi z Buczy i Hostomla.

Rosjanie od kilku dni zrzucają na Czernihów niekierowane bomby burzące FAB-500 - poinformował w niedzielę szef administracji obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus na Telegramie.

"Taka broń jest (zazwyczaj) używana przeciwko obiektom wojskowo-przemysłowym i fortyfikacjom, a w Czernihowie przeciwko osiedlom mieszkaniowym" - zaznaczył Czaus.

"Rosyjska armia, nie mogąc przezwyciężyć oporu wojsk ukraińskich, w ostatnich dniach dokonuje aktów terrorystycznych przeciwko ludności Ukrainy. Od trzech dni z rzędu przeprowadza naloty na dzielnice mieszkaniowe miasta (Czernihowa) i obiekty socjalne" - dodał.

RadioZET.pl/ PAP/ Telegram

Wojna w Ukrainie - najnowsze wiadomości na żywo