Zamknij

Marynarze zakażeni wariantem Delta, jeden zmarł. "Nowa fala puka do drzwi"

20.07.2021 16:50

12 przypadków zakażeń koronawirusem stwierdzono wśród filipińskiej załogi na statku handlowym, który przypłynął ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich do portu w bułgarskim Burgas. Jedna osoba zmarła.

koronawirus na statku
fot. Shutterstock.com (zdjęcie ilustracyjne)

Na redzie w czarnomorskim porcie Burgas w Bułgarii od ponad tygodnia stoi statek z pasażerami zakażonymi koronawirusem. Według wstępnych danych, cytowanych przez publiczne radio, u chorych stwierdzono wariant Delta. Pierwsza osoba z objawami Covid-19 została przetransportowana ze statku do jednego z burgaskich szpitali w ubiegłym tygodniu. 

Ognisko koronawirusa wśród marynarzy, jedna osoba zmarła

Obecnie w szpitalu przebywa dwóch kolejnych marynarzy. Wśród 20-osobowej załogi u 12 osób testy dały wynik pozytywny. Bułgarski resortu zdrowia poinformował, że jedna osoba, która trafiła do placówki w ubiegłym tygodniu, zmarła. Wszystkich pasażerów poddano 14-dniowej kwarantannie. Statek ma zostać zdezynfekowany.

Obecnie sytuacja epidemiczna w Bułgarii jest względnie stabilna. Minionej doby zdiagnozowano 113 nowych zakażeń, zmarły 3 osoby. W ośmiu regionach nie stwierdzono ani jednego nowego przypadku zakażenia. W szpitalach znajduje się 739 osób.

loader

"Delta szerzy się szybciej i jest bardziej zaraźliwa"

Główny sanitarny inspektor kraju Angeł Kunczew przestrzegł, że chociaż sytuacja obecnie jest optymistyczna, to w najbliższych kilku tygodniach może dojść do znacznego pogorszenia, bo, jak wskazał, liczba zaszczepionych jest wciąż bardzo niska. Pod tym względem Bułgaria znajduje się na jednym z ostatnich miejsc w UE. Ostatniej doby zaszczepiono zaledwie 7800 osób. Od stycznia zaszczepiono 1,9 mln osób, dwie dawki otrzymało 877 tys.

- Nowa fala puka do drzwi. Możemy spodziewać się jej w końcu sierpnia. Będzie ostrzejsza i wejdziemy w nią szybciej, ponieważ Delta szerzy się szybciej i jest bardziej zaraźliwa – stwierdził Kunczew, podkreślając, że właśnie teraz jest najbardziej odpowiednia chwila na szczepienie. Bułgarskie władze medyczne obawiają się, że przy tak słabym tempie szczepienia może dojść do zmarnowania szczepionek, których kraj posiada duże zapasy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/bnr.bg