Zamknij

Nielegalni migranci w pociągu towarowym. Wśród nich kilkoro dzieci

Joanna Zaremba
17.03.2019 18:57
Nielegalni migranci w pociągu towarowym. Wśród nich kilkoro dzieci
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Bułgarska policja odkryła 27 nielegalnych migrantów w pociągu towarowym, który jechał ze Swilengradu przy granicy z Turcją do Sofii. Pociąg nie był poddany specjalnej kontroli, a policja na migrantów trafiła przypadkiem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Grupa składa się z 8 mężczyzn, 11 kobiet i 8 dzieci, nikt nie ma dokumentów. Imigranci podają się za Syryjczyków. Ich celem było przekroczenie granicy z Serbią i udanie się dalej na Zachód.

Zobacz także

Ośrodki dla migrantów puste

Nielegalni migranci, którzy dostają się do Bułgarii, w zasadzie nie pozostają w tym kraju. Ośrodki dla migrantów, obliczone na 5 tysięcy osób, są praktycznie puste.

Zobacz także

Na tak dużą grupę nielegalnych imigrantów policja bułgarska nie trafiała od kilku miesięcy. Według danych MSW od początku 2019 r. na granicach zatrzymano 180 cudzoziemców, którzy nielegalnie przedostali się przez zieloną granicę. W porównaniu z tym samym okresem w 2018 r. było ich o 0,6 proc. mniej. W 2018 r. na bułgarskich granicach zatrzymano łącznie 1323 nielegalnych migrantów. W tym samym okresie liczba osób, które zwróciły się z wnioskiem o azyl w Bułgarii spadła o 29 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem i wyniosła 2465 osób.

Zobacz także

RadioZET/PAP/JZ