Zamknij

Bulwersujące działanie Rosjan. Chodzi o elektrownię atomową

10.08.2022 12:13
Bulwersujące działanie Rosjan. Chodzi o elektrownię atomową
fot. Russian Defense Ministry Press Service/Associated Press/East News

Rosja zaczęła proces przyłączania Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy do swojej sieci energetycznej i odłączania jej od sieci ukraińskiej – poinformował we wtorek prezes ukraińskiego koncernu Enerhoatom Petro Kotin w ukraińskiej telewizji.

- Personel Rosatomu przekazał do elektrowni specjalny program dotyczący przełączenia Zaporoskiej Elektrowni Atomowej do Krymu. Warunkiem realizacji tego programu jest uszkodzenie linii łączących Zaporoską Elektrownię Atomową z systemem energetycznym Ukrainy – oznajmił Petro Kotin. 

Oświadczył, że w ciągu trzech dni uszkodzono trzy linie elektrowni i teraz przesyła ona energię tylko jedną linią.

Czołgi na terenie elektrowni

Wojska Putina zajęły elektrownię w nocy z 3 na 4 marca. Pod koniec maja Kotin poinformował, że na terenie obiektu znajduje się prawie 500 rosyjskich żołnierzy, ciężki sprzęt (transportery opancerzone, czołgi, pojazdy Ural), materiały wybuchowe i "wszystko to, co nie powinno znaleźć się w elektrowni". 

Zaporoska Elektrownia Atomowa została zbudowana w latach 1980–1986 i jest największą siłownią jądrową w Europie. Przed rosyjską inwazją pracowało w niej sześć reaktorów, każdy o mocy 950 MW.

RadioZET.pl/PAP

C