Zamknij

Niemcy będą szkolić żołnierzy Arabii Saudyjskiej. Merkel podpisała porozumienie

Redakcja
30.04.2017 20:24
Niemcy będą szkolić żołnierzy Arabii Saudyjskiej. Merkel podpisała porozumienie
fot. PAP/EPA/SAUDI PRESS AGENCY HANDOUT

Ministerstwo obrony Niemiec i Arabii Saudyjskiej podpisało w niedzielę porozumienie w sprawie szkolenia w Niemczech saudyjskich żołnierzy. To wynik jednodniowej wizyty Angeli Merkel w Dżuddzie, gdzie kanclerz Niemiec zjadła uroczysty obiad z królem.

Strona niemiecka zajmie się doskonaleniem technik saudyjskich żołnierzy. – Chodzi o możliwość szkolenia saudyjskiego personelu wojskowego w instytucjach Bundeswehry – czytamy w podpisanym porozumieniu. – Nie jesteśmy w stanie wysłać niemieckich żołnierzy do wszystkich miejsc na świecie, ale możemy podzielić się niemieckim know-how – komentowała Angela Merkel podczas wizyty w Arabii Saudyjskiej.

Uroczysty obiad z królem

Kanclerz Niemiec wzięła udział w uroczystym obiedzie razem z królem Salmanem ibn Abd al-Aziz Al Su'udem, gdzie – jak powiedziała po spotkaniu – poruszyła temat praw człowieka. – Szczególnie jeśli chodzi o karę śmierci czy sytuację więzionego blogera Raifa Badawiego i wielu innych, będziemy wkładali dużo wysiłku w kwestię praw człowieka – komentowała Merkel. – W tej dziedzinie w Arabii Saudyjskiej panuje duży deficyt – powiedziała.

Handel bronią

Między Niemcami a Arabią Saudyjską kwitnie handel bronią, co budzi duże kontrowersje u naszych zachodnich sąsiadów. Jak podaje agencja DPA, saudyjskie zamówienia na dostawy czołgów, broni i sprzętu wojskowego muszą każdorazowo być zatwierdzane przez rząd w Berlinie.

Międzynarodowa krytyka

Społeczność międzynarodowa krytykuje działania Saudyjczyków w Jemenie, gdzie toczy się krwawa wojna domowa. Merkel powiedziała, że „jedynym aktorem w jemeńskiej wojnie, który powinien być gotowy w tej kwestii na kompromisy”.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz