Zamknij

Chiny. Burza piaskowa "połykała" budynki i drogi. Niebo zmieniło kolor

26.07.2021 19:53
burza piaskowa
fot. Twitter.com/DNeilSchmid

Burza piaskowa nawiedziła Chiny. Potężna chmura żółto-różowego kurzu pochłonęła w niedzielę miasto Dunhuang w północno-zachodnich Chinach. Ograniczona była niemal cała widoczność.

Gigantyczna chmura piasku w szczytowym momencie podniosła się w Chinach na wysokość co najmniej 100 metrów. Pomarańczowo-różowy kurz pokrył miasto Dunhuang, położone w północno-zachodniej części kraju. Sąsiedztwo pustyni Gobi sprawia, że mieszkańcy tego regionu często zmagają się z takimi zjawiskami.

Burza piaskowa w Chinach. "Połknęła" miasto Dunhuang

Burza piaskowa rozpętała się około godziny 15.00 w niedzielę. Widoczność spadła do 5 metrów, uniemożliwiając poruszanie się po autostradach. Policjanci zmuszeni byli zamknąć główną drogę ekspresową i apelowali do kierowców o zjechanie na obszary usługowe, aby przeczekać atak żywiołu.

Filmy opublikowane w mediach społecznościowych pokazują ścianę piasku powoli przesuwającą się nad budynkami i autostradami. Potężne chmury kurzu "połykały" wszystko, co znalazło się na ich drodze. Burza piaskowa zabarwiła niebo na charakterystyczny żółto-pomarańczowy, a gdzieniegdzie różowy kolor. 

Dunhuang to 200-tysięczne miasto położone na jedwabnym szlaku. Umiejscowione jest na skraju pustyni Gobi, dlatego często nawiedzają je burze piaskowe. Słynie z Grot Mogao, znanych z zabytków sztuki buddyjskiej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/BBC/scmp.com/aninews.in

C