Zamknij

Były oficer wywiadu ujawnia nowe informacje o chorobie Putina. "Nawet tego nie jest w stanie zrobić"

20.05.2022 13:15
Władimir Putin
fot. KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

Władimir Putin jest bardzo chory, jego organizm jest "przeżarty" przez raka - twierdzi były funkcjonariusz brytyjskich służb specjalnych Christopher Steele, cytowany przez portal The Sun. Wciąż otoczony przez lekarzy dyktator ma nie mieć sił na prowadzenie politycznych rozmów.

Nie milkną spekulacje na temat stanu zdrowia Władimira Putina. W ubiegły weekend gospodarz Kremla miał przejść operację związaną z nowotworem. Włoski dziennik "La Stampa" poinformował, że Kreml ma tuszować problemy zdrowotne dyktatora, który został w trybie nagłym przetransportowany do kliniki. "Była noc, on był bardzo chory" - podała włoska gazeta, powołując się na źródła w rosyjskich kręgach rządowych.

"Putin nie jest w stanie odbyć spotkań bez pomocy lekarzy"

Teraz nowe informacje na temat choroby rosyjskiego przywódcy przekazał Christopher Steele. Wcześniej zatrudniony w Tajnej Służbie Wywiadowczej MI6 oficer publikował m.in. dane na temat kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa. Twierdzi on, że Putin "nie jest w stanie odbyć nawet jednego spotkania służbowego bez przerwania go, aby skorzystać z pomocy medyków".

- Ciągle towarzyszy mu zespół lekarzy. Spotkania Rady Bezpieczeństwa, które podobno trwają całą godzinę, w rzeczywistości są podzielone na kilka sekcji - powiedział Steele w brytyjskiej stacji radiowej LBC.

- (Putin - red.) wychodzi i otrzymuje jakąś opiekę medyczną między tymi sekcjami - mówił były agent. Jak dodał, pewne jest, że rosyjski prezydent jest poważnie chory, choć nie ma pewności, czy choroba jest nieuleczalna. - Z pewnością ma to obecnie bardzo poważny wpływ na zarządzanie Rosją - podkreślił.

Steele zaznaczył, że Kreml jest pogrążony w "pogłębiającym się nieładzie i chaosie" oraz pozbawiony "wyraźnego przywództwa politycznego” ze względu na stan zdrowia Putina. Jego zdaniem w efekcie "struktura dowodzenia armii rosyjskiej nie funkcjonowała tak, jak powinna”.

- Wygląda na to, że jest coraz bardziej gorączkowo i niestabilnie na Kremlu – podsumował były oficer wywiadu, dodając, że prezydent Rosji "zapędził się w kozi róg", przez co wycofanie się Rosjan z Ukrainy jest mało prawdopodobne w obawie o bezpieczeństwo Putina.

RadioZET.pl/The Sun/LBC

Wojna w Ukrainie na żywo:

C