Zamknij

Były przyjaciel Putina: "On już zaczął zdawać sobie sprawę, że przegrywa wojnę"

Błażej Makarewicz
14.05.2022 19:02
Władimir Putin
fot. PAP

Były premier Rosji i dawny przyjaciel Putina Michaił Kasjanow uważa, że rosyjski przywódca "zaczął zdawać sobie sprawę, że przegrywa wojnę". - Jestem pewien, że został wprowadzony w błąd. Putin wierzył, że jego armia jest w świetnej formie i że inwazja zajmie bardzo mało czasu - powiedział w rozmowie z Deutsche Welle.

Władimir Putin dostrzegł, że przegrywa wojnę w Ukrainie? Takiego zdania jest były premier Rosji Michaił Kasjanow. W rozmowie z Deutsche Welle wyliczył szereg błędów, jakie w ostatnim czasie popełnił Putin.

Kasjanow zwrócił uwagę na wystąpienie rosyjskiego przywódcy podczas Dnia Zwycięstwa 9 maja w Moskwie. - Reakcja Putina i jego przemówienie były absolutnie słabe. Już zaczął zdawać sobie sprawę, że przegrywa tę wojnę - ocenił.

"Putin zdaje sobie sprawę, że przegrywa tę wojnę"

Rosyjski dysydent uważa, że Władimir Putin sam stał się ofiarą atmosfery strachu, jaką stworzył na Kremlu. W obawie przed konsekwencjami jego podwładni od początku wojny nie przedstawiali mu prawdziwych informacji i konsekwentnie wprowadzali go w błąd. - Jestem pewien, że został wprowadzony w błąd. Putin wierzył, że jego armia jest w świetnej formie i że inwazja zajmie bardzo mało czasu - zauważa Kasjanow.

Porażki rosyjskiego wojska w starciach z Ukraińcami nie oznaczają jednak, że wojna zmierza do końca i można już przewidzieć jej wynik. Zdaniem Kasjanowa Putin może teraz wprowadzić ten konflikt w inną fazę. - Teraz przechodzimy do kolejnego etapu tej rywalizacji, rywalizacji potencjałów gospodarczych, potencjałów militarnych - wylicza.

ZOBACZ TAKŻE: Rodzinne tajemnice Władimira Putina. Jak ukrywa swoje dzieci i kochanki?

- Wojska rosyjskie opuszczają przedmieścia Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy i kierują się w stronę granicy ukraińsko-rosyjskiej – potwierdził w sobotę mer miasta Ihor Terechow w wywiadzie dla BBC.

- Teraz w Charkowie jest cicho i ludzie stopniowo wracają do miasta. Zaopatrujemy wszystkich mieszkańców w wodę, gaz i energię elektryczna. Niestety wiele budynków mieszkalnych zostało zniszczonych lub uszkodzonych. W przyszłości będziemy więc musieli przeprowadzić ogromną odbudowę - dodał.

RadioZET.pl/ Deutsche Welle/ BBC

Wojna w Ukrainie na żywo. Najnowsze informacje

C