Zamknij

Trump wprowadzi stan wyjątkowy? Biały Dom przygotowuje projekt, który ułatwi budowę muru na granicy z Meksykiem

Redakcja
25.01.2019 14:06
Trump
fot. PAP/EPA

Biały Dom przygotowuje dla prezydenta Donalda Trumpa projekt ogłoszenia stanu wyjątkowego wzdłuż południowej granicy USA – informuje w piątek stacja CNN na swym portalu, powołując się na „wewnętrzne dokumenty”. Oznaczać to może fortel do obejścia sprzeciwu Kongresu wobec sztandarowego projektu kampanii Trumpa, czyli budowy muru na granicy z Meksykiem. 

Prezydent USA nie wykluczał ostatnio wprowadzenia stanu wyjątkowego jako sposobu na sfinansowanie budowy muru (ogrodzenia) wzdłuż granicy USA z Meksykiem. Przeciwni budowie muru są Demokraci.

Zobacz także

Trump, który obiecywał taki mur podczas kampanii wyborczej, odmawia podpisania prowizorium budżetowego, jeśli nie znajdą się w nim środki na realizację tego projektu. Domaga się 5,7 mld dolarów. Rezultatem jest trwający już ponad miesiąc shutdown, czyli częściowe zawieszenie działalności rządu federalnego. Sytuację na granicy z Meksykiem, przez którą przedostają się migranci, Trump nazywa „faktyczną agresją na nasz kraj”.

CNN: Trump może wprowadzić stan wyjątkowy

Według CNN w ramach przygotowań do ogłoszenia stanu wyjątkowego Biały Dom zidentyfikował dostępne fundusze – ponad 7 mld dolarów – które mogłyby zostać użyte na budowę muru, gdyby prezydent zdecydował się na takie rozwiązanie omijające Kongres. CNN dodaje, że doradcy Trumpa są w tej kwestii podzieleni.

Zobacz także

„Ogromna liczba obcych, którzy bezprawnie przedostają się każdego dnia do Stanów Zjednoczonych, jest bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa naszego kraju” – cytuje CNN projekt prezydenckiej proklamacji, ogłaszającej istnienie stanu wyjątkowego na południowej granicy Stanów Zjednoczonych. Gdyby prezydent się na to zdecydował, zadanie budowy ogrodzenia wzdłuż granicy z Meksykiem otrzymałby korpus inżynieryjny wojsk lądowych USA.

CNN zwraca uwagę, że legalność takiego ogłoszenia stanu wyjątkowego prawdopodobnie byłaby kwestionowana na drodze prawnej (sprawy sądowe) oraz przez Demokratów w Kongresie. Doradcy Trumpa ostrzegają, że opóźniłoby to realizację całego projektu. 

RadioZET.pl/PAP/MP