Zamknij

Incydent nad Morzem Śródziemnym. Samoloty USA i Rosji dzielił dystans zaledwie 30 centymetrów

PAP
16.02.2022 20:37

Kilka rosyjskich samolotów wojskowych zbliżyło się w miniony weekend na "ekstremalnie bliską" odległość do samolotu marynarki wojennej USA nad Morzem Śródziemnym - podała telewizja CNN. Rosyjskie maszyny miały wykonać "niebezpieczne i nieprofesjonalne" manewry.

Boeing P-8
fot. Shutterstock.com (zdj. ilustracyjne)

Według CNN do incydentu doszło nad wodami międzynarodowymi, kiedy do samolotu patrolowego marynarki wojennej Boeing P-8 podleciało kilka samolotów rosyjskich. Źródła telewizji nie określiły, na jaką odległość zbliżyły się samoloty, ale "manewry Rosjan zostały opisane jako niebezpieczne i nieprofesjonalne".

CNN: "Ekstremalnie bliskie" spotkanie samolotów USA i Rosji

Incydent miał zostać zapisany na nagraniu wideo. Jak podała agencja Reutera, dystans między samolotami mógł wynieść kilka stóp (jedna stopa to 30,48 cm).

Według raportów Pentagonu wkrótce potem doszło do kolejnego bliskiego spotkania rosyjskich i amerykańskich samolotów.

CNN podaje również, że do innego incydentu doszło we wtorek nad wschodnią Syrią. Amerykańskie myśliwce odeskortowały rosyjski samolot transportowy i dwa bombowce, gdy Rosjanie nie poinformowali Amerykanów o ruchu swoich maszyn nad strefą z odpowiednim wyprzedzeniem, wbrew wcześniejszym ustaleniom. 

RadioZET.pl/PAP