Zamknij

90-latka zarażona dwoma wariantami COVID-19. "Takich przypadków jest więcej"

13.07.2021 16:08
Covid-19. Pierwszy przypadek zarażenia jednocześnie dwoma wariantami
fot. AP/Associated Press/East News

Koinfekcja dwoma wariantami koronawirusa została potwierdzona przez naukowców w Belgii. 90-latka była zakażona wariantami Alfa i Beta. Stan kobiety szybko się pogarszał, nie udało się jej uratować. - Do tej pory nie było żadnych publikacji na temat tego typu przypadków, jednak istnieje spore prawdopodobieństwo, że na świecie jest ich więcej - powiedziała biolog molekularny dr Anne Vankeerberghen.

90-latka z Belgii została przyjęta do szpitala w mieście Aalst 3 marca z powodu urazu. Rutynowy test w kierunku COVID-19 dał wynik pozytywny. Pacjentka nie była szczepiona przeciwko koronawirusowi. Początkowo nie miała oznak niewydolności oddechowej, a jej saturacja pozostawała prawidłowa, jednak szybko rozwinęły się u niej objawy ze strony układu oddechowego. Zmarła pięć dni później.

COVID-19. 90-latka zarażona jednocześnie dwoma wariantami. "Takich przypadków jest więcej"

Kiedy pobrane od pacjentki próbki przebadano bardziej szczegółowo, okazało się, że została ona zarażona dwoma różnymi wariantami wirusa: jednym pochodzącym z Wielkiej Brytanii, znanym jako B.1.1.7 (Alfa) oraz drugim, który po raz pierwszy wykryto w Afryce Południowej (B.1.351; Beta).

Obecność obu szczepów potwierdzono metodą PCR na drugiej próbce oraz metodami genetycznymi. - To jeden z pierwszych udokumentowanych przypadków koinfekcji dwoma niepokojącymi wariantami SARS-CoV-2 - mówi główna autorka odkrycia, biolog molekularny dr Anne Vankeerberghen. - Oba te warianty krążyły w tym czasie w Belgii, więc prawdopodobne jest, że kobieta zaraziła się od dwóch różnych osób. Niestety nie wiemy, w jaki sposób dokładnie - zaznacza Vankeerberghen.

- Trudno powiedzieć, czy współzakażenie dwoma wariantami odegrało rolę w tak szybkim pogorszeniu stanu pacjentki - mówi dr Vankeerberghen. Jak dodaje, do tej pory nie było żadnych publikacji na temat tego typu przypadków, jednak istnieje spore prawdopodobieństwo, że na świecie jest ich więcej. Zapewne są one niedoszacowane z powodu ograniczonych testów pod kątem konkretnych wariantów i braku prostego sposobu identyfikacji koinfekcji.

W styczniu 2021 roku naukowcy z Brazylii zgłosili, że dwóch obywateli tego kraju zostało jednocześnie zarażonych dwoma różnymi szczepami koronawirusa: brazylijskim (Gamma) i świeżo odkrytym w Rio Grande do Sul wariantem VUI-NP13L. Ustaleń tych jednak nigdy nie opublikowano w czasopiśmie naukowym.

- Zachęcamy naukowców z całego świata do wykonywania testów PCR identyfikujących warianty wirusa na jak największej części pozytywnych próbek. Wyczulenie na koinfekcje jest bowiem bardzo istotne - dodaje badaczka.

RadioZET.pl/PAP