Zamknij

"COVID-22" atakuje w Hiszpanii. "Bardzo różni się od oryginalnego, to inna choroba"

PAP
04.07.2022 15:44

Obecny koronawirus bardzo rożni się od oryginalnego, to inna choroba, wiec możemy mówić o „COVID-22” – powiedział Antonio Zapatero, regionalny wiceminister ds. zdrowia w Madrycie odpowiedzialny za tzw. Plan COVID w wywiadzie dla specjalistycznego dziennika online sektora zdrowia „Redaccion Medica”. 

Covid-19
fot. AP/Associated Press/East News/Zdjęcie ilustracyjne

"COVID-22" należy odróżnić od COVID-19, bo ta choroba jest wywoływana przez inne wirusy. Powstałe mutacje są odmienne od oryginału - uważa wiceszef hiszpańskiego resortu zdrowia. - To warianty Omikronu BA.4 i BA.5. Ich transmisja jest bardzo wysoka - powiedział Zapatero. 

Eksperci konsultowani przez dziennik mówią o cichej, siódmej fali COVID w Hiszpanii - lżejszej od poprzednich, ale której symptomy mogą być intensywne. Objawy nowych wariantów Omikronu to omdlenia, niedociśnienie, kaszel, gorączka, ból głowy i ból mięśni. W kraju odnotowuje się niewielką, ale rosnącą liczbę hospitalizacji.

"COVID-22" w Hiszpanii

Najnowsze dane opublikowane przez ministerstwo zdrowia w Madrycie dotyczące sytuacji epidemiologicznej wskazują, że wzrasta zachorowalność zwłaszcza wśród osób powyżej 59 lat (841 przypadków), a obłożenie szpitali wynosi 7,79 proc. Liczba zgonów spadła do 3,9 proc. 

Według Zapatero zachorowalność na obecny wariant wirusa może być nawet dziesięciokrotnie wyższa od znanej oficjalnie. Dzięki ochronie szczepionkowej większość przypadków jest asymptomatyczna - powiedział. Prowadzone są badania nad nowymi szczepionkami, bardzo skutecznymi z immunologicznego punktu widzenia - dodał. Pandemia taka, jaką ją znaliśmy, prawdopodobnie zakończyła się, ale koronawirus pozostał z nami - podkreślił.

loader

RadioZET.pl/Z Saragossy Grażyna Opińska - PAP/oprac. AK