Zamknij

Będzie proces za Caracale. Francuzi złożyli pozew

Redakcja
29.12.2017 21:28
Będzie proces za Caracale. Francuzi złożyli pozew
fot. ZET

Koncern Airbus Helicopters poinformował polskie władze, że sprawę zakończenia postępowania na śmigłowce wielozadaniowe kieruje do trybunału arbitrażowego – czytamy w serwisie Dziennik.pl.

Według informacji Dziennik.pl pismo w tej sprawie przed świętami trafiło do MON, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i, prawdopodobnie, do Ministerstwa Rozwoju. Dziennikarze przekonują, że potwierdzili tę informację w dwóch niezależnych źródłach.

„Airbus Helicopters chce oddać sprawę zakończenia negocjacji do arbitrażu międzynarodowego. Teraz francuski koncern będzie domagać się nawet kilkudziesięciu milionów złotych odszkodowania" – czytamy w Dziennik.pl.

Podczas postępowania przed Trybunałem Arbitrażowym Polskę reprezentować będzie prawdopodobnie Ministerstwo Rozwoju.

Przypomnijmy, że wiosną 2012 roku w Polsce rozpisano przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska. W kwietniu 2015 r. MON wskazało na śmigłowiec caracal, a wartość kontraktu miała wynieść łącznie z podatkami 13,4 mld zł. Protestowały wtedy PiS i związki zawodowe, działające w zakładach w Mielcu i Świdniku, które również startowały w przetargu. We wrześniu 2015 r. rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej, której podpisanie było warunkiem zawarcia kontraktu. Na początku października 2016 r. Ministerstwo Rozwoju uznało ofertę offsetową za niezadowalającą, a dalsze rozmowy za bezprzedmiotowe.

RadioZET.pl/SI/Dziennik.pl