Zamknij

Gigantyczna plama zużytego oleju silnikowego zalała popularną plażę

19.10.2019 11:05
Brazylia
fot. PAP

Olbrzymia plama zużytego oleju silnikowego, która zanieczyściła już wody przy 187 nadmorskich miejscowościach w Brazylii, dotarła do plaży Carneiros, uważanej za jedną z najładniejszych w całym kraju. Trwa dochodzenie, mające na celu wykrycie źródła niebezpiecznego wycieku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zdjęcia TV Globo pokazują dziesiątki ochotników, ręcznie usuwających pływające u brzegu łaty olejowe, które zagrażają całej plaży, pokrytej drobnym piaskiem i porośnietej palmami kokosowymi.

Zobacz także

Plaża Carneiros, jedna z największych atrakcji turystycznych na południu stanu Pernambuco, jest regularnie wymieniana jako jedna z najpiękniejszych w Brazylii.

mid-epa07931170
fot. PAP

Dzięki turkusowym wodom i bujnej roślinności znalazła się w 2014 roku na 12. pozycji w rankingu najpiękniejszych plaż na świecie na portalu Tripadvisor.

Lokalne władze obawiają się, że plamy oleju dotrą do nadmorskiego miasta Porto de Galinhas, jednego z najbardziej ruchliwych w Brazylii. Przyrodnicy martwią się z kolei, że olej zagrozi rafom koralowym i namorzynom, które są znacznie trudniejsze do oczyszczenia.

mid-epa07931168
fot. PAP

Na razie nie znane jest źródło wycieku zużytego oleju silnikowego. Trwa w tej sprawie dochodzenie, ale podejrzenia kierowane są w stronę wenezuelskiego tankowca, który przemycał ropę naftową w wyniku sankcji USA.

Zobacz także

Prokuratorzy ze wszystkich dziewięciu stanów Brazylii wezwali rząd federalny do wdrożenia krajowego planu awaryjnego w obliczu "najgorszej katastrofy ekologicznej w Brazylii w historii wybrzeża".

RadioZET.pl/ PAP