Zamknij

Do restauracji i kina tylko z przepustką COVID-19. Tu obowiązują one także w szkołach

PAP
08.08.2021 12:46

Certyfikaty COVID-19 obowiązują w kolejnych krajach jako przepustki. Hiszpańska Galicja i Czarnogóra dołączyły do regionów, gdzie pozwalają one na wejście np. do restauracji czy kina osobom, które zaszczepiły się przeciw Covid-19, przeszły infekcję lub mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. We Włoszech będą one wymagane w szkołach.

certyfikat COVID-19
fot. AP/Associated Press/East News

Certyfikaty Covid mają zunifikowaną formę, są wydawane w formie papierowej lub cyfrowej (można je przedstawić w aplikacji lub w formie zapisanego np. na smartfonie pliku). Każdy z nich zawiera kod QR i opis w języku angielskim. Coraz więcej państw decyduje się wprowadzić je u siebie jako przepustki w przestrzeni publicznej.

Koronawirus. Certyfikaty COVID-19 jako przepustki m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Czarnogórze i Francji

Od 31 lipca w hiszpańskiej Galicji wejście do restauracji, kawiarni i barów możliwe jest tylko na podstawie zaświadczenia, potwierdzającego pełne zaszczepienie, przejście choroby lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa z ostatnich 72 godzin. Podobnie postąpiły władze autonomicznego regionu Wysp Kanaryjskich, jednak przepisy zostały zawieszone przez lokalny Sąd Najwyższy. Wprowadzenie podobnego rozwiązania w najbliższych dniach zapowiedziały także wspólnoty autonomiczne Madrytu, Andaluzji, Katalonii oraz Walencji.

Od poniedziałku do co najmniej 20 sierpnia w Czarnogórze przepustka umożliwia uczestnictwo w publicznych zgromadzeniach takich jak festiwale czy imprezy sportowe oraz wejście do wnętrz restauracji, kawiarni, nocnych klubów i dyskotek. Certyfikat wydawany jest ozdrowieńcom, osobom zaszczepionym jedną lub dwiema dawkami, posiadaczom negatywnego testu na obecność koronawirusa lub testu antygenowego.

Portugalski rząd wprowadził od zeszłej niedzieli jednolite dla całego kraju przepisy sanitarne, bez względu na liczbę infekcji. Podobnie jak dotychczas w weekendy, a zatem już nie tylko w najbardziej dotkniętych epidemią regionach kraju, do restauracji mogą wchodzić jedynie klienci z dokumentem potwierdzającym szczepienie, negatywny test lub przejście Covid-19. W całym kraju certyfikat jest też niezbędny do zameldowania się w hotelu lub pensjonacie.

"Green Pass" w szkołach, w restauracjach, kinach i teatrach

Od nowego roku szkolnego we Włoszech wszyscy pracownicy szkół, zarówno nauczyciele, jak i cały pozostały personel, będą musieli mieć przepustkę Covid-19. Wprowadzono też wymóg takich przepustek, tzw. Green Pass, dla studentów i pracowników uczelni wyższych. Już od piątku certyfikat zdrowotny jest wymagany przy wejściu do lokali gastronomicznych w zamkniętych pomieszczeniach, a także teatrów, kin, muzeów, basenów, siłowni czy kasyn. Dokument, który muszą okazywać wszyscy powyżej 12. roku życia, będzie też warunkiem wstępu na imprezy masowe, zjazdy czy targi. Włoska przepustka sanitarna wydawana jest osobom, które przyjęły co najmniej jedną dawkę szczepionki, mają aktualny negatywny test lub przeszły zakażenie.

We Francji od poniedziałku zaświadczenie sanitarne będzie trzeba okazywać przy wstępie do restauracji, barów, kawiarni, centrów handlowych, placówek ochrony zdrowia, a także przed podróżami lotniczymi i dłuższymi trasami kolejowymi czy autobusowymi. W czwartek Rada Stanu, będąca odpowiednikiem trybunału konstytucyjnego uznała to za zgodne z ustawą zasadniczą. Od 21 lipca certyfikaty są już wymagane przy wejściu do muzeów, kin, teatrów i innych placówek kultury i rozrywki mogących zgromadzić powyżej 50 osób. We Francji przepustka sanitarna potwierdza przyjęcie pełnego cyklu szczepień przeciw Covid-19, aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub przejście infekcji. Na razie system certyfikatów obejmuje tylko dorosłych, ale od 30 września będzie obowiązywać również dzieci powyżej 12. roku życia.

Bez zmian zaświadczenia sanitarne obowiązują w Irlandii (restauracje i puby), Grecji (restauracje, kawiarnie, dyskoteki, kina i teatry), Austrii (restauracje, hotele, siłownie, baseny, teatry i m.in. zakłady fryzjerskie), Czechy (restauracje, muzea, przy meldowaniu się w hotelach), Słowenii (restauracje, dyskoteki, hotele, kempingi, imprezy sportowe i kulturalne), Danii (restauracje, placówki kultury i rozrywki, obiekty sportowe, zakłady usługowe) i na Cyprze (lokale gastronomiczne i rozrywkowe, świątynie, kina, teatry oraz obiekty sportowe).

loader

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP