Zamknij

Rosyjska bomba spadła na cmentarz wojenny. Spoczywają tam oficerowie Wojska Polskiego

Katarzyna Witwicka
23.03.2022 14:14

Rosjanie ostrzelali cmentarz, na którym spoczywają polscy żołnierze. Skalę zniszczeń pokazali na opublikowanym w sieci nagraniu dziennikarze portalu wPolityce.pl.

Rosyjska bomba spadła na cmentarz wojenny. Spoczywają tam oficerowie Wojska Polskiego
fot. Jan KUCHARZYK/East News

Wojna w Ukrainie niesie za sobą kolejne zniszczenia. Rosyjska bomba kasetowa spadła na cmentarz wojenny pod Charkowem, na którym spoczywają oficerowie Wojska Polskiego.

Na cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu spoczywa ponad 4 tysiące oficerów Wojska Polskiego, ofiar zbrodni katyńskiej.

Rosjanie zaatakowani cmentarz, na którym spoczywają polscy żołnierze

Z relacji serwisu wynika, że zniszczone zostały zarówno prawosławne, jak i katolickie krzyże. Rosjanie do ostrzału cmentarza mieli użyć zakazanej amunicji kasetowej.

Atak na cmentarz potwierdzili dziennikarze PAP. - Widać ślady po wybuchach, pociski trafiły - symbolicznie - w tabliczki z nazwiskami polskich oficerów zamordowanych przez NKWD - poinformował dziennikarz PAP Andrzej Lange.

Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie-Piatichatkach wzniesiono w latach 1999–2000. Jest to miejsce pochówku ofiar stalinowskiej czystki z lat 1937-38, a także oficerów Wojska Polskiego rozstrzelanych podczas zbrodni katyńskiej w 1940 r.

Trwa wojna na Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

RadioZET.pl/PAP/Wpolityce.pl

WOJNA W UKRAINIE. RELACJA NA ŻYWO