Zamknij

Chile: Prezydent ukarany grzywną za chodzenie bez maski

19.12.2020 01:51
Sebastian Pinera
fot. East News

Chilijskie ministerstwo zdrowia ogłosiło, że prezydent Sebastián Pinera został ukarany grzywną w wysokości  2 000 USD za chodzenie na plaży bez maski. Incydent miał miejsce dwa tygodnie temu i spotkał się z krytyką opinii publicznej.

5 grudnia zostały rozpowszechnione na portalach społecznościowych oraz w wielu lokalnych mediach zdjęcia prezydenta fotografującego się z plażowiczami, którzy go rozpoznali podczas spaceru po plaży Zapallar, na północny zachód od Santiago. Prezydent był bez maski i nie przestrzegał reguł dystansu społecznego.

Postępowanie Pinery wywołało falę krytyki w sieciach społecznościowych i doprowadziło do złożenia oficjalnej prawnej skargi przez grupę parlamentarzystów. Po wybuchu kontrowersji prezydent przeprosił na portalach społecznościowych: „Jasne, powinienem założyć maskę, ale ze względu na szybkość zdarzeń tego nie zrobiłem i to był mój błąd. Przepraszam"- oświadczył dwa dni po incydencie.

Mimo tego regionalny sekretariat zdrowia ukarał Pinerę grzywną w wysokości 2 000 USD.

W listopadzie władze sanitarne ogłosiły środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się Covid-19 podczas lata, jednym z nich jest zakaz zdejmowania maski na plaży poza czasem kąpieli.

Za naruszenie zakazu i narażanie na niebezpieczeństwo zdrowia publicznego przewidziana jest kara pozbawienia wolności lub kara grzywny w wysokości od 400 do 13 600 dolarów.

Radiozet.pl/PAP