Zamknij

Mordowali opozycjonistów. Po 45 latach usłyszeli wyrok

Redakcja
09.11.2018 22:25
Mordowali opozycjonistów. Po 45 latach usłyszeli wyrok
fot. EastNews

Chilijski sąd skazał w piątek na kary pozbawienia wolności jedenastu oficerów w stanie spoczynku, którym udowodnił udział w słynnej "karawanie śmierci" i zamordowaniu w 1973 r. piętnastu opozycjonistów po przewrocie wojskowym generała Augusto Pinocheta.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Bezpośrednio po przewrocie, którego dokonał 11 września 1973 roku gen. Pinochet, obalając rząd prezydenta Salvadora Allende, wojskowa kolumna samochodowa pod dowództwem generała Sergio Arellano Starka, jako "osobistego delegata" dyktatora, dokonała w październiku objazdu chilijskich więzień. Oficerowie wyciągali z cel według sugestii Pinocheta lub własnego uznania poszczególnych więźniów politycznych, którzy następnie zostali rozstrzelani. W ten sposób zamordowali około stu działaczy związkowych i polityków.

Zobacz także

Pułkownik Ariosto Lapostol Orrego, wówczas dowódca pułku, który osobiście rozstrzelał piętnastu więźniów, został skazany na 15 lat więzienia. Byli oficerowie Pedro Espinoza Bravo, Juan Chiminelli Fullerton, Victor Alegre Rodriguez, Jaime Ojeda Torrent i Emilio de la Mahotiere Gonzalez jako jego wspólnicy mają odbyć pięcioletnie kary więzienia.

Niektórzy z obecnie skazanych już wcześniej rozpoczęli odbywanie kar za pogwałcenie praw człowieka i otrzymali w piątek dodatkowe wyroki. Jeden z nich, który odznaczył się wyjątkowym okrucieństwem w stosunku do więźniów politycznych, Espinoza Bravo, został skazany łącznie na 600 lat pozbawienia wolności.

Były dowódca naczelny chilijskich sił zbrojnych w latach 2002-2006 gen. Juan Emilio Cheyre otrzymał wyrok trzech lat aresztu domowego za ukrywanie faktów dotyczących "karawany śmierci" i innych przypadków łamania praw człowieka w czasach dyktatury.

Czterech oskarżonych w procesie przeciwko uczestnikom "karawany śmierci" sąd uniewinnił z braku wystarczających dowodów winy.

Ofiary rozstrzelano na poligonie wojskowym, a ich ciała wrzucono do wspólnego grobu wykopanego na cmentarzu. Nazajutrz po egzekucji komunikat wojskowy informował o "rozstrzelaniu 15 ekstremistów na podstawie wyroków sądów wojennych". Prochy ofiar zostały odnalezione i zidentyfikowane w 25 lat później, w 1998 roku.

Zobacz także

Jedną z najbardziej znanych ofiar "karawany śmierci" był znany w Ameryce Łacińskiej muzyk Jorge Pena Hen, twórca ruchu orkiestr dziecięcych i młodzieżowych, który rozpowszechnił się niemal w całym regionie.

Według oficjalnych danych za czasów dyktatury Pinocheta (1973-1990) wojsko i policja zamordowały 3 200 ludzi, z których 1 192 znajduje się wciąż na liście "osób zaginionych".

RadioZET.pl/PAP/BM