Zamknij

Chińczycy budują elektrownię słoneczną w kształcie... pandy

Redakcja
12.07.2017 14:26
Elektrownia słoneczna w kształcie pandy
fot. Panda Green Energy

To może stać się tylko w Chinach. Ulubione zwierzę Chińczyków doczeka się wkrótce wyjątkowego "pomnika" - o ile tak można nazwać elektrownię słoneczną w kształcie pandy.

Panda Green Energy - tak właśnie nazywa się realizowany już w Chinach projekt elektrowni słonecznej w kształcie pandy, a w zasadzie dwóch pand znajdujących się obok siebie. Obiekt ulokowany jest w Datong w prowincji Shanxi na północy kraju. Docelowo elektrownia produkować ma energię wystarczającą na pokrycie zapotrzebowania ponad ośmiu tysięcy gospodarstw domowych. W pierwszej fazie, która już została włączona do sieci energetycznej, elektrownia daje ok. 50 MW czystej energii. W przeciągu 25 lat obiekt wyprodukuje 3,2 miliona kilowatogodzin energii, co przełoży się na oszczędność ponad miliona ton węgla i przyczyni do redukcji emisji CO2 o około 2,74 miliona ton.

Prawdopodobnie jednak to nie parametry elektrowni będą tym, co najbardziej skupiać będzie uwagę, bo to jej kształt budzi największe zaskoczenie. Czarne części pandy, takie jak uszy i ramiona, składają się z monokrystalicznych silikonowych ogniw słonecznych, a jaśniejszy brzuch i głowa z cienkich ogniw słonecznych.

111
22

Do tej pory powstała tylko jedna elektrownia-panda, ale w planach jest jeszcze kolejna. Całość wspierana jest przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju i służyć ma m.in. propagowaniu idei zielonej energii wśród ludności Chin.

Trzeba przyznać, że to najbardziej urocza elektrownia słoneczna na świecie.

RadioZET.pl/Inhabitat/SA