Zamknij

Stacja kosmiczna może spaść na Ziemię! Chiny: straciliśmy nad nią kontrolę

Redakcja
16.10.2017 10:27
Tiangogn
fot. You Tube screen

Chińska stacja kosmiczna, która unosi się w atmosferze, może w ciągu paru najbliższych miesięcy spaść na Ziemię. Ważący 8,5 tony moduł orbitalny Tiangong-1 znajduje się obecnie poza kontrolą chińskich władz.

Według informacji brytyjskiego "Guardiana", wystrzelony w 2011 roku Tiangong-1 przyspiesza i wkrótce może rozbić się na Ziemi. Władze Państwa Środka przyznały, że rok temu utraciły kontrolę nad maszyną i ostrzegły ONZ, że w ciągu kilku miesięcy (do kwietnia 2018 r.) może ona zaliczyć zderzenie z Ziemią.

Eksperci przyznają, że w dużej części moduł spłonie w atmosferze, a poza tym jego waga nie jest zbyt duża w porównaniu z podobnymi przypadkami sprzed lat.

- Rosjanie w przeszłości zrzucili na Ziemię stację, która ważyła ponad 100 ton i spadła do Pacyfiku. Amerykanie zrzucili z kolei ważącą 70 ton stację Skylab, która spadła do Oceanu Indyjskiego. Dotąd nie zdarzyło się, by części stacji zrobiły komuś krzywdę - tłumaczy w rozmowie z Gazeta.pl dr Jakub Bochiński z Centrum Nauki Kopernik.

Czy Polska jest zagrożona?

Specjaliści dodają jednak, że fragmenty o masie do 100 kg mogą uderzyć w Ziemię. Gdzie? Trudno w tym momencie wyrokować, dokładnie miejsce zderzenie znane będzie na kilka godzin przed. Chińskie władze zapewniają, że monitorują sytuację i będą na bieżąco informować kraje narażone na bezpośredni upadek stacji.

Czy wśród tych państw jest Polska? Z obliczeń wynika, że raczej nie. - To prawda, że nie jesteśmy w stanie wskazać dokładnego miejsca. Wiemy jednak po orbicie stacji, że na pewno nie trafi w Polskę. Stacja uderzy między 43. stopniem szerokości geograficznej północnej, a 43. południowej. W Europie rejon od Turcji, Albanii, Bułgarii "w dół" może zostać trafiony - mówi Bochiński.

RadioZET.pl/Gazeta.pl/MP