Zamknij

Chiński MSZ wzywa Kima i Trumpa, by wykorzystali historyczną szansę

Redakcja
25.05.2018 12:57
Kim and Trump
fot. BEHROUZ MEHRI/AFP

Resort spraw zagranicznych Chin namawia USA i Koreę Północną, aby nie odpuszczały z pomysłem spotkania się prezydenta Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem w Singapurze.

Strona chińska namawia do powrotu do rozmów. – Powinny okazać cierpliwość i wykorzystać historyczną szansę na porozumienie – mówi rzecznik chińskiego MSZ Lu Kang.

Spotkanie Kima z Trumpem

Mamy wielką nadzieję, że obie strony pójdą w tę samą stronę, by promować denuklearyzację” metodami pokojowymi – mówił w piątek Lu na briefingu prasowym w Pekinie, wzywając Waszyngton i Pjongjang do podtrzymania bezpośredniego dialogu.

Dialog na linii Waszyngton-Pjongjang

Brak chęci do rozmów może – zdaniem Chińczyków – negatywnie odbić się w wielu aspektach życia i światowej geopolityki. Państwowy chiński dziennik „Global Times” ocenił w piątek, że decyzja Trumpa poważnie spowolni postęp w kwestii denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego – czytamy.

Zwrot akcji

W zeszłym roku Kim i Trump obrażali się wzajemnie, grożąc użyciem siły. Tegoroczna ofensywa dyplomatyczna Pjongjangu wzbudziła nadzieje na złagodzenie sytuacji, a nawet na rozbrojenie nuklearne Półwyspu Koreańskiego. Szczyt w Singapurze miał być pierwszym w historii spotkaniem przywódców USA i Korei Płn.

O sprawie pisaliśmy już wcześniej:

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz