Zamknij

Chiny dogryzają Trumpowi. Zarzucają mu, że myśli jakby nadal trwała zimna wojna

Redakcja
19.12.2017 15:30
Chiny dogryzają Trumpowi. Zarzucają mu, że myśli jakby nadal trwała zimna wojna
fot. East News

Stany Zjednoczone powinny "porzucić pojęcia związane z zimnowojenną mentalnością" - powiedziała we wtorek rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying w reakcji na ogłoszenie w poniedziałek nowej strategii bezpieczeństwa przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

- Współpraca to jedyne słuszne rozwiązanie dla Chin oraz USA - oznajmiła Hua na konferencji prasowej, zaznaczając, że obie strony powinny znaleźć konstruktywne rozwiązania wzajemnych rozbieżności. Jednocześnie rzeczniczka wezwała stronę amerykańską, by "przestała celowo zniekształcać strategiczne intencje Chin i porzuciła przestarzałe idee zimnowojennej mentalności i gry o sumie zerowej".

Rzeczniczka MSZ oświadczyła również, że Chiny "nigdy nie będą dążyły do rozwoju kosztem interesów innych krajów". - Nigdy jednak nie zrezygnujemy z naszych uzasadnionych praw i interesów - zaznaczyła Hua.

Podobne stanowisko zajęła ambasada ChRL w Waszyngtonie, która w oświadczeniu zapewniła, że "Chiny chcą pokojowo współistnieć z innymi krajami, w tym ze Stanami Zjednoczonymi". W dokumencie zaznaczono, że USA powinny "zaakceptować rozwój Chin".

Smog truje Polskę. Sprawdź listę chorób, które może powodować!

Decyzja Trumpa pokazuje "zwycięstwo twardogłowych" w jego administracji - oceniła z kolei agencja prasowa Xinhua. Ostrzegła, że stosunki gospodarcze między Stanami Zjednoczonymi i Chinami staną obecnie przed "jeszcze większymi wyzwaniami".

RadioZET.pl/pap/maal