Zamknij

Lekarz z Chin: Zaniżano liczbę zakażonych, przedwcześnie zwalniano pacjentów

19.03.2020 12:51
Koronawirus w Chinach
fot. PAP/EPA/SHEPHERD ZHOU

Przedwczesne zwolnienia z kwarantanny i zaniżenie liczby zakażonych w ognisku koronawirusa w Wuhan tuż przed wizytą prezydenta Chin Xi Jinpinga. Japońska agencja Kyodo ujawnia szokujące praktyki, powołując się na głos miejscowego lekarza. Przypomnijmy – Chiny szczycą się już brakiem zakażeń na nowego koronawirusa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Świat walczy z pandemią koronawirusa. Wiele państw czerpie rozwiązania z Chin, które z plagą zakażeń walczyły jako pierwsze.

Pojawiają się jednak doniesienia, które przysłaniają optymistyczny przekaz władz w Pekinie. Lekarz z Wuhan, ogniska Sars CoV-2, przyznał, że przed gospodarską wizytą prezydenta Chin władze Wuhan manipulowały liczbą chorych. Miało dojść do jej zaniżenia.

Informacje przekazała japońska agencja Kyodo.

Niektórzy pacjenci wykazujący objawy zakażenia zostali w tym okresie przedwcześnie zwolnieni z kwarantanny, a część testów na koronawirusa zawieszono

 – powiedział lekarz, którego nazwiska nie ujawniono.

Przedwczesne zwycięstwo?

Prezydent Chin odwiedził Wuhan 10 marca, gdy liczba zakażanych i zmarłych – według statystyk państwa – istotnie malała. Państwowe media ogłaszały wręcz bliskie zwycięstwo nad koronawirusem w Chinach.

Zobacz także

Jednak zdaniem cytowanego przez Kyodo lekarza w dane przedstawiane przez chińskie władze „nie można wierzyć"

- podała japońska agencja.

W czwartek chińskie służby medyczne po raz pierwszy od wybuchu epidemii nie zgłosiły wykrycia żadnej nowej lokalnej infekcji koronawirusem w Chinach kontynentalnych w ciągu doby. Dotyczy to również Wuhanu, który w ostatnich dniach zgłaszał pojedyncze nowo zdiagnozowane zakażenia.

Zobacz także

Chińskie władze deklarują wszelką pomoc materialną i ekspercką w walce z koronawirusem. Działania są zupełnie inne niż w grudniu 2019 roku, gdy zagrożenie zbagatelizowano. Ze statystyk WHO wynika, że w prowincji Hubei z koronawirusa wyleczono 58 tys. osób.

RadioZET.pl/PAP/ English.kyodonews.net/