Zamknij

Chiny zagroziły Korei Północnej sankcjami

Redakcja
28.04.2017 06:40
Chiny zagroziły Korei Północnej sankcjami
fot. PAP/EPA

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson oświadczył w czwartek, że Chiny powiadomiły Waszyngton, iż zażądały od Korei Północnej wstrzymania dalszych prób z bronią nuklearną, grożąc w przeciwnym razie sankcjami.

- Wiemy, że Chiny utrzymują kontakty z reżimem w Pjongjangu. Potwierdziły nam, że zażądały aby reżim zaprzestał dalszych prób nuklearnych - powiedział Tillerson w wywiadzie dla telewizji Fox News Channel.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Sekretarz stanu dodał, że Pekin powiadomił rząd USA, iż poinformował Koreę Północną, że w przypadku dokonania przez nią dalszych prób z bronią nuklearną "Chiny zastosują własne sankcje".

Wcześniej w czwartek dowódca sił USA na Pacyfiku, adm. Harry Harris powiedział, że kryzys wokół Korei Północnej "jest w najgorszym stadium, jaki kiedykolwiek widział".

PRZEWIDZIAŁ WYBÓR TRUMPA NA PREZYDENTA, TERAZ ZAPOWIADA III WOJNĘ ŚWIATOWĄ

Występując przed Komisją Sił Zbrojnych Senatu Harris oświadczył, że nie wątpliwości, iż przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zamierza uzyskać pocisk balistyczny z głowicą nuklearną zdolny do zaatakowania terytorium USA.

Administracja prezydenta Trumpa deklarowała, że wobec Korei Północnej "wszystkie opcje są na stole", łącznie z atakiem militarnym. Jednak oficjalne źródła w Waszyngtonie oceniają, że uprzedzający atak jest obecnie mało prawdopodobny. Realizowana jest bowiem strategia nacisków na Pjongjang przy współdziałaniu z Chinami, kluczowym partnerem handlowym Korei Północnej.

RadioZET.pl/PAP/DG