Zamknij

Chiny grożą USA. Joe Biden będzie rozmawiał z Xi Jinpingiem

26.07.2022 22:06

Joe Biden będzie rozmawiał z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w tym tygodniu, a wśród tematów będą m.in. Tajwan i wojna na Ukrainie – zapowiedział we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby.

Joe Biden
fot. AP/Associated Press/East News

Planowana rozmowa Joe Bidena z Xi Jinpingiem dojdzie do skutku prawdopodobnie w tym tygodniu i jak dotąd planów nie zmieniły ponawiane codziennie groźby Pekinu w związku z możliwą wizytą spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie – ogłosił John Kirby. Chińskie MSZ zapowiedziało, że jeśli polityk odwiedzi wyspę, Pekin "podejmie silne i zdecydowane środki, by zabezpieczyć naszą suwerenność".

Chiny grożą USA. Joe Biden będzie rozmawiał z Xi Jinpingiem

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA zastrzegł, że nie wie, czy dojdzie do tej podróży. Zaznaczył, że decyzja w tej sprawie należy do samej Pelosi i nie chciał komentować spekulacji o tym, że administracja miała odradzać jej wizytę. O tym, że Pelosi ma zamiar odwiedzenia Tajwanu – jako najwyższy rangą przedstawiciel USA od wielu lat – informował m.in. portal Politico, choć sama polityk nie potwierdziła dotąd informacji. Prezydent Biden stwierdził później, że "wojsko uważa to za zły pomysł".

– To, co robimy rutynowo, kiedy ona podróżuje za granicą, to nasz zespół ds. bezpieczeństwa narodowego dostarcza jej kontekstu informacyjnego [...] pracujemy z nią, by zapewnić, że ma wszelkie informacje i fakty, których potrzebuje, by podjąć najlepsze decyzje na temat podróży – dodał.

Zapowiadając rozmowę Bidena z Xi, Kirby powiedział, że wśród tematów będą napięcia wokół Tajwanu i rosyjska agresja w Ukrainie. – To jest jedna z najważniejszych dwustronnych relacji na świecie w jednym z najważniejszych regionów na świecie, regionie Indo-Pacyfiku. Tematem będzie wszystko, od napięć wokół Tajwanu, po wojnę w Ukrainie i to, jak lepiej możemy zarządzać naszą rywalizacją – powiedział urzędnik. Dodał, że rozmowa przywódców jest planowana od "długiego czasu".

loader

RadioZET.pl/PAP