Zamknij

Walki na granicy Indii i Chin. BBC: Zginęło co najmniej 20 żołnierzy

16.06.2020 19:57
Indie Chiny
fot. AP/East News

Starcia żołnierzy na granicy Chin i Indii. Jak podaje BBC, powołując się na hinduskich urzędników, zginęło co najmniej 20 żołnierzy strzegących granicy Kaszmiru. Chiny informują o 43 rannych i zmarłych żołnierzach. To pierwsze krwawe starcie wielkich krajów od 1975 roku.

Chiny i Indie od lat utrzymują oschłe stosunki dyplomatyczne. Od miesięcy rosło napięcie w strefie przygranicznej. Nerwy puściły żołnierzom.

Armia Indii informowała z początku o trzech zabitych żołnierzach, wskutek działań wojsk Chin.Resort spraw zagranicznych oskarżył Chiny o zerwanie przed tygodniem porozumienia o granicy w dolinie Galwan, na styku obu potęg.

Przygraniczne walki żołnierzy Chin i Indii w Kaszmirze

Z oświadczenia Indii wynika, że Chińczycy próbowali zmienić stan rzeczy.

Zobacz także

Pekin oskarżył Indie o przekroczenie granicy po stronie chińskiej. Rzecznik chińskiego MSZ, Zhao Lijian, powiedział, że doszło do tego dwukrotnie w poniedziałek, co sprowokowało chiński personel.

Jak podaje agencja AFP, doprowadziło to do fizycznej konfrontacji sił granicznych obu państw. Sytuacja pozostaje rozwojowa. Kaszmir, znajdujący się w obrębie Indii, stanowi też oś sporu terytorialnego między Indiami a Pakistanem. Niedawno w regionie wybuchły protesty po usunięciu z hinduskiej konstytucji zapisu o autonomii tego - w większości islamskiego - regionu.

Indie oskarżyły Chiny o wysyłanie tysięcy żołnierzy do doliny Galwan w Ladakhu. Władze w Delhi przekonują, że Chińczycy zajmują 38 tys. km kwadratowych ich terytorium. Starcie oznacza fiasko wielu rund rozmów na temat sporu wokół granicy. Była ona powodem jedynej wojny Indii z Chinami (1962) przegranej przez Indie. 

RadioZET.pl/BBC/AFP