Zamknij

Chiny obiecują wsparcie dla Putina. Kreml pisze o "rozwoju stosunków wojskowych"

15.06.2022 18:12

Prezydent Chin Xi Jinping potwierdził swoje dobre relacje ze "starym przyjacielem" prezydentem Rosji Władimirem Putinem - pisze AFP, powołując się na chińskie media. Obaj przywódcy rozmawiali w środę przez telefon o dalszych relacjach między Pekinem i Moskwą.

Xi Jinping, Władimir Putin
fot. POOL EPA/Associated Press/East News

Xi Jinping zapewnił Władimira Putina o wsparciu Chin dla Rosji w zakresie "suwerenności" i "bezpieczeństwa" – relacjonuje AFP. – Chiny są gotowe dążyć do wzajemnego wspierania się z Rosją w kwestiach suwerenności, bezpieczeństwa, a także w innych kwestiach o podstawowym znaczeniu – powiedział prezydent Chin. 

Xi Jinping rozmawiał ze "starym przyjacielem" Putinem

AFP zaznacza, że w rozmowie, która miała miejsce w dniu 69. urodzin Xi Jinpinga, nie wymieniono jednak ani Ukrainy, którą Rosja zaatakowała zbrojnie, ani Tajwanu, który Chińska Republika Ludowa uważa za swoje integralne terytorium.

– Pomimo globalnych wstrząsów stosunki między Chinami a Rosją utrzymały dobrą dynamikę rozwoju – podkreślił Xi i wezwał Putina do "ściślejszej strategicznej koordynacji" na linii Pekin-Moskwa.

Z kolei w cytowanym przez AFP komunikacie Kreml poinformował, że obaj prezydenci chcą zacieśnić współpracę gospodarczą w obliczu konsekwencji zachodnich sankcji wobec Rosji. "Uzgodniono rozszerzenie współpracy w sferze energetycznej, finansowej, przemysłowej, transportowej i innych, biorąc pod uwagę globalną sytuację gospodarczą, która skomplikowała się z powodu bezprawnych sankcji Zachodu" – oświadczył Kreml dodając, że Putin i Xi rozmawiali też o "rozwoju stosunków wojskowych".

loader

RadioZET.pl/AFP/PAP